Systematyczne oszczędzanie – jak to zrobić?Oszczędzanie trzeba mieć we krwi. Trzeba umieć oszczędzać. Zdecydowanie łatwiej jest być rozrzutnym. I jest to bardziej przyjemne. Jednak i oszczędzanie może być źródłem satysfakcji. Niewydane od razu pieniądze, odłożone i wydane na przykład na nowy komputer, mogą stać się źródłem satysfakcji. Systematyczne oszczędzanie ułatwia obecnie szereg produktów bankowych. Różnego rodzaju konta (rozliczeniowe, oszczędzające) zwykle gromadzą środki i są oprocentowane. Niestety, oprocentowanie to z roku na rok jest coraz niższe. Dodatkowo, każde oszczędności na kontach bankowych podlegają opodatkowaniu. To, co zarobią na sobie często, równoważy kwota potrąconego podatku. Zaoszczędzić się raczej nie da.

Lokaty bankowe

Sposobem na oszczędzanie są lokaty bankowe. Ich oferta jest szeroka. Lokaty proponują wszystkie istniejące na rynku banki. Jednak, żeby ją założyć trzeba mieć określoną kwotę i umieszczenie jej na lokacie, zwykle sprawia, ze środki te zablokowane zostają na okres od trzech miesięcy w górę. Zyski z lokat też obecnie nie są duże. Pięć procent w skali roku to już dobra oferta, a zdarza się rzadko. Dlatego nic dziwnego, że większe zainteresowanie zaczyna obejmować fundusze inwestycyjne. Obecny ich rynek jest dość bogaty. W zależności od potrzeb zainteresowanych, zróżnicowane są rodzaje funduszy inwestycyjnych. Otwarte lub zamknięte – oferują różne zyski i rożny stopień ryzyka inwestycji. Nie wszyscy decydują się pomnażać duże sumy. Wola operować małymi kwotami, żeby ryzyko straty było jak najmniejsze.

Fundusze inwestycyjne

Takie osoby powinny wybrać fundusz inwestycyjny otwarty. Dzięki niemu, niewiele ryzykując, będą mogli pomnażać swoje oszczędności. Jeśli z kolei interesuje nas szybki zysk, dysponujemy dużą ilością pieniędzy i jesteśmy w stanie zaryzykować, fundusze zamknięte są właśnie dla nas. Wszystko zależy od możliwości i umiejętności podejmowania ryzyka. Dla większości osób bardziej odpowiednimi są fundusze otwarte. Fundusz parasolowy na przykład, to fundusz, w którym ryzyko starty jest naprawdę minimalne. Na podobnej zasadzie działa fundusz zrównoważony czy stabilnego wzrostu. Dla niewielkich kwot, dla dłuższych inwestycji i bez ryzyka to ich zasadnicze cechy.

Dodaj komentarz