Budowa własnego domu to ogromna inwestycja wysiłek nie tylko finansowy, ale nie rzadko również fizyczny. Dom nawet najmniejszy nie powstaje z dnia na dzień, a od momentu rozpoczęcia do finału może się zdarzyć dosłownie wszystko.

Dlatego niektórzy decydują się na ubezpieczenie domu w budowie. Takie rozwiązanie zaproponuje nam wielu ubezpieczycieli jednak niemal każdy z nich zdefiniuje inaczej naszą powstającą dopiero nieruchomość i zaproponuje nam nieco inny zakres ubezpieczenia. Dlatego trzeba przygotować się i poświęcić trochę czasu aby znaleźć dla siebie optymalną ofertę.

Przemyśl co chciałbyś ubezpieczyć

Generalnie ubezpieczyciele rozróżniają dom w budowie i budynki gospodarcze w budowie – tu granica jest jasna i wyraźna pozostałe elementy naszego przyszłego i obecnego obejścia nie są już tak jasno sklasyfikowane dlatego musimy się zastanowić na ubezpieczeniu jakiej części naszej przyszłej nieruchomości najbardziej nam zależy. Może się okazać, że nie musimy ubezpieczać dosłownie wszystkiego i nasza składka za ubezpieczenie domu w budowie będzie zdecydowanie mniejsza.

Od czego można ubezpieczyć dom w budowie?

Praktycznie od tego samego katalogu zdarzeń co dom już gotowy. Będą to szkody powstałe w wyniku pożaru, uderzenia pioruna, eksplozji, powodzi, gradu, huraganu czy zalania, a także przepięcia i akcji ratowniczej prowadzonej w związku z wypadkiem ubezpieczeniowym objętym ochroną. Aby wybór ubezpieczenia był łatwiejszy można zdecydować się również na wariant All risk. To oznacza, że ubezpieczyciel weźmie odpowiedzialność za wszystkie zdarzenia nie wymienione w wyłączeniach. Trzeba je dokładnie przeanalizować, ponieważ ubezpieczyciele nie chcą obejmować ochroną niektórych zdarzeń. Co nie oznacza, że inni ubezpieczyciele tego nie uwzględnia. Ubezpieczenie domu w budowie to coś czego trzeba szukać cierpliwie.

A co może znaleźć się w wyłączeniach

Najważniejsze to uświadomić sobie, że może ich być całkiem sporo. Najczęstsze z nich to

błędy konstrukcyjne zaistniałe na etapie projektu lub wykonawstwa

prowadzenie prac budowlanych bez ich zgłoszenia

zalanie wskutek opadu, jeśli niezabezpieczone lub niezamknięte były drzwi, okna lub inne otwory.

Niektórzy nie uwzględnią również kradzieży już ewentualnie sprowadzonego mienia ruchomego.

Chcesz obniżyć koszty

Możesz zastanowić się nad wykupieniem udziału własnego oraz franszyzy integralnej. Ale uwaga musisz mieć pełną świadomość jakie niosą one ze sobą skutki. Mniejsza składka to mniejsza odpowiedzialność ubezpieczyciela.

 

Dodaj komentarz