Kiedy wykupujemy polisę na życie, robimy to z myślą o zapewnieniu bezpieczeństwa sobie i swoim bliskim. Wszystkim więc osobom, które kupują ubezpieczenie na życie zależy nie tylko na wybraniu dobrej polisy, ale także na wykupieniu je w wiarygodnym zakładzie ubezpieczeń. Czy mamy możliwość, aby wiarygodność tę sprawdzić?

 

Osoby, które wykupują ubezpieczenie na życie są najbardziej zainteresowane tym, czy wybrane przez nich towarzystwo ubezpieczeniowe będzie posiadało zdolność wypłacenie ewentualnego odszkodowania. Zapewne jednak znajdzie się bardzo mało osób, które będą w stanie takiej oceny dokonać samodzielnie. Raczej mało kto z osób ubezpieczających zna się na tyle na rynku ubezpieczeń, aby mógł dokonać porównań kilkunastu towarzystw spośród tych, które działają w Polsce. Dlatego na potrzeby osób ubezpieczających się już od pewnego czasu tworzone są ratingi.

Co oznacza rating?

Działające na naszym rynku zakłady ubezpieczeń są oceniane; na koniec każdemu z nich jest przyznawana pewna ocena. Przyznana zakładowi ubezpieczeń ocena daje możliwość, aby każda z osób ubezpieczających się sprawdziła, czy wybrany przez nią zakład będzie wypłacalny.

Sprawdzając wiarygodność ubezpieczyciela na pewno spotkamy się z dwoma rodzajami ratingów:

  • dobrowolnym;
  • kwalifikowanym.

Rating dobrowolny powstaje w oparciu o dane wewnętrzne firmy, których udostępnianie jest dla firm dobrowolne; firma może te dane udostępnić, ale nie poniesie żadnych konsekwencji, jeśli tego nie zrobi. Rating kwalifikowany opiera się o inne dane; dane te są dostępne w mediach, mają charakter ogólnodostępnych informacji. Ocena jest bardziej wiarygodna, jeśli została przyznana na podstawie, jak największej ilości danych.

Kto tworzy ratingi?

Chcę wykupić polisę na życie, jak mogę sprawdzić wiarygodność ubezpieczyciela?Są one tworzone przez specjalistów z profesjonalnych agencji ratingowych. Działają oni w oparciu o konkretne dane, dzięki temu mogą dokonać oceny sytuacji ekonomicznej każdego zakładu ubezpieczeń, który działa na terenie naszego kraju. Skala ocen jest czterostopniową skalą literową, firmy przyznają oceny od A do D.

Dodaj komentarz