Niezależnie od tego w jakim towarzystwie zdecydowaliśmy się wykupić ubezpieczenie na życie, musimy pamiętać o tym, że konieczne będzie opłacanie składki. Jej wysokość jest zawsze ustalana indywidualnie dla każdego klienta.

Towarzystwa ubezpieczeniowe w trakcie wyznaczania wysokości składki biorą pod uwagę szereg czynników.

Stan zdrowia ubezpieczanego

Jest to jeden z ważniejszych czynników, który brany jest pod uwagę. Ocena stanu zdrowia następuje zawsze na podstawie ankiety medycznej, którą wypełnia osoba chcąca wykupić polisę W ankiecie znajdują się pytania dotyczące między innymi palenia papierosów, nadużywania alkoholu, problemów z sercem, wagi ciała. Trzeba pamiętać, że na pytania należy odpowiadać szczerze. Zatajanie informacji sprawi, że towarzystwo nas ubezpieczy, ale nie oznacza to, że w przypadku problemów wypłaci nam należność.

Tablice wymieralności

To dane statystyczne, które wykorzystywane są do oceny statystycznego ryzyka zgonu danego klienta. Podstawą wyjścia jest tutaj wiek, w którym decydujemy się ubezpieczyć. Pod uwagę brana jest także płeć, wykonywany zawód oraz uprawianie sportów wysokiego ryzyka. Wyższa składka stosowana jest na przykład w przypadku osób skaczących ze spadochronem.

Wysokość kwoty ubezpieczenia

Tutaj zależność jest bardzo prosta: im wyższa wartość ubezpieczenia, tym wyższe składki należy odprowadzać. W dużej mierze czynnik ten uzależniony jest od nas samych. Trzeba pamiętać, że nie zawsze opłaca się wykupywanie droższej polisy. Przed podjęciem decyzji warto przeanalizować wszystkie jej elementy składowe, zastanowić się, czy aby na pewno potrzebna jest nam tak szeroka ochrona ubezpieczeniowa.

Koszty, które musi ponieść towarzystwo

Co brane jest pod uwagę podczas wyliczania składki ubezpieczenia na życie?Są to rozmaite prowizje i koszty administracyjne. Generalnie nie są zbyt wysokie, ale w niektórych towarzystwach mogą znacznie podnosić wysokość składki. Przed podpisaniem umowy warto więc dokładnie ją przeczytać. Jeżeli wysokość prowizji nie jest jasno podana, należy dopytać o to przedstawiciela firmy. W przeciwnym razie możemy być naprawdę mocno zaskoczeni.

Dodaj komentarz