Kwestia ubezpieczenia domu oraz mienia to bardzo ważna sprawa. Dlatego, warto przy zakupie upewnić się co do tego, ze ochrona na którą się decydujesz, ma szeroki i kompleksowy zakres. Taki, który będzie zgodny z twoim indywidualnym zapotrzebowaniem. Polisy mają bardzo duży stopień zróżnicowania i dzięki temu, z łatwością można dobrać dla siebie wariant, który będzie odpowiadał każdemu, nawet najbardziej indywidualnemu zestawieniu potrzeb. Są pewne główne aspekty, które obejmuje podstawowe ubezpieczenie domu lub mieszkania. Poniżej krótko o nich.

Ubezpieczenie na wyposażenie – tutaj mowa o majątku, o każdego rodzaju dobrach, które składają się na Twój, mówiąc kolokwialnie – dorobek. Meble, elektronika, sprzęty użytkowe, a także ubrania. Zwyczajowy zakres polisy w tym aspekcie to 40 do 70% od wartości sumy, na którą został ubezpieczony dom. Co jeszcze warto wiedzieć w kwestii ubezpieczenia domu? Firmy ubezpieczeniowe działające na naszym rynku posługuje się pewnymi ograniczeniami. Chodzi konkretnie o ubezpieczenia pewnych grup dóbr, przedmiotów. Chodzi o niestandardowe sprzęty o dużej wartości – biżuterię, dzieła sztuki, zbiory kolekcjonerskie o dużej wartości. Oczywiście, można ubezpieczyć je na pełną wartość. Wymaga to jednak informowania z odpowiednim wyprzedzeniem. No i trzeba podać szczegółowe informacje – parametry związane z konkretnymi sprzętami.

 Ubezpieczenie budynku

Następny aspekt to ubezpieczenie budynku. Czyli takie, które odnosi się do elementów konstrukcji domu. Ale dotyczy także ogrodzenia oraz innych elementów, wchodzących w skład tak zwanej małej architektury. Chodzi też o budynki, które nie mają bezpośredniego połączenia z domem – może to być garaż, przydomowa altanka czy budynki – zabudowy o przeznaczeniu gospodarczym.

 Utrata domu

W razie utraty domu, także można liczyć na środki z ubezpieczenia. Co rozumieć przez utratę? Chodzi o koszta poniesione wówczas, gdy mamy do czynienia z nieszczęśliwym wypadkiem – w polskich realiach na wypadek np. pożaru lub też powodzi. Chodzi o takie zdarzenia, które uniemożliwiają dalsze korzystanie z domu lub mieszkania. Firmy rekompensują koszty w okresie niezbędnym na doprowadzenie domu czy mieszkania do ponownego stanu używalności. Wybierając ubezpieczenie tego typu, sprawdzaj dokładnie zakres i dzięki temu, trzymaj rękę na pulsie przed wyborem.

 

Dodaj komentarz