Co warto wiedzieć o operacji bariatrycznej?

Operacja bariatryczna bardzo często to ostania deska ratunku dla osób, które od lat walczą z otyłością. U kogo może zostać wykonana?

Czym jest operacja bariatryczna?

Operacja bariatryczna jest chirurgiczną metodą leczenia otyłości. Dzięki niej nadmiernych kilogramów mogą się pozbyć osoby, u których aktywność fizyczna oraz dieta nie przyniosły spodziewanych efektów. Szansa na pozbycie się otyłości po operacji jest bardzo duża. Z operacją nie wiąże się duże ryzyko wystąpienia powikłań. Operacja bariatryczna to jednak nie sposób pozbycia się otyłości, z którego mogą skorzystać wszyscy.

Wskazania do operacji bariatrycznej

Na operacje bariatryczną mogą zostać zakwalifikowane osoby, których wskaźnik BMI przekracza 35 (kalkulator BMI można znaleźć na wielu stronach internetowych). Dodatkowo u osób tych musi występować zespół metaboliczny. Na operację mogą więc zostać zakwalifikowane osoby, które mają nie tylko wskaźnik BMI powyżej 35, ale dodatkowo chorują na cukrzycę, nadciśnienie tętnicze, choroby stawów, które związane są z ich przeciążeniem, zaburzenia gospodarki lipidowej. Operacja bariatryczna zalecana jest także osobom, których BMI wynosi 40;  w przypadku takiego wskaźnika operacja może zostać wykonana także wtedy, gdy otyłość nie występuje razem z zespołem metabolicznym. Operacja bariatryczna może zostać przeprowadzona tylko u osób do 65. roku życia.

Metody operacji

Chirurgiczne leczenie otyłości może zostać wykonane kilkoma metodami. Jedna z nich to umieszczenie w żołądku specjalnego balonu; zabieg ten wykonywany jest u osób skrajnie otyłych. Balon umieszczany jest na ściśle określony czas, po jego usunięciu wykonywana jest klasyczna operacja bariatryczna. Kuracja nie jest refundowana. Inna metoda to założenie na żołądek opaski wykonanej z silikonu, która dzieli żołądek na dwie części. Jedna część mieści jednorazowo nie więcej niż 150 mililitrów pokarmu. Jest refundowana przez NFZ.

Po operacji chorzy muszą stosować specjalnie opracowaną dietę. Inaczej nie uda im się schudnąć.

Dodaj komentarz