Co warto wiedzieć o ubezpieczeniu Autocasco?O tym, iż ubezpieczenia AC są kosztowne, przekonał się już niejeden kierowca, choć mimo swojej dość wysokiej ceny przydają się w wielu sytuacjach. W praktyce jednak kierowcy posiadający wieloletnie pojazdy rzadko decydują się na opłacanie składek z tego tytułu, po prostu jest to nieopłacalna inwestycja.

Oczywiście kierowcy, którzy posiadają nowe modele pojazdów w dodatku zakupionych w salonie jak najbardziej powinni zadbać o dobrej, jakości ubezpieczenia, bo nie tylko polisa OC jest w takiej sytuacji ważna. Niestety mimo wielu zalet pakiet AC posiada także wiele wad, do których bez wątpienia należy sama cena.

Rodzaj ubezpieczenia

Nim podpisze się umowę o taki rodzaj ubezpieczenia warto bardzo dokładnie przeanalizować całą umowę. Jeśli brak jest wiedzy z tego zakresu, warto nawet udać się z nią do specjalisty by dokładnie objaśnił, co oznaczają poszczególne zagadnienia. Istotną kwestię stanowi czy polisa AC zawiera udział własny, czyli tak zwana franczyzę. Często zdarza się, iż firmy kuszą klientów niskimi kosztami zakupu takiego ubezpieczenia, a brak informacji czy wiedzy z tej dziedziny nie pozwoli dostrzec, iż pod pozornie niską ceną ukryte są kruczki, a mianowicie będzie zawarta klauzula udziału własnego na przykład w kwocie ośmiuset złotych, co będzie oznaczało, iż jeśli szkoda będzie niższa od tej sumy, ubezpieczyciel nie zwróci kosztów, jeśli natomiast wyniesie o wiele więcej to i tak zostanie wypłacone tylko osiemset złotych.

Ubezpieczenie samochodu

Jak widać, takie ubezpieczenia samochodu mogą posiadać różną formę, na ten fakt warto szczególnie zwrócić uwagę. Kolejną ważną kwestią jest fakt, czy ubezpieczenie AC działa poza granicami kraju, zwłaszcza osoby dużo podróżujące powinny o to dopytać. Zazwyczaj w krajach Unii Europejskiej nie ma z nią większego problemu, lecz wyjeżdżając już poza nią, polisa może nie obowiązywać. Istotna jest również gwarantowana suma ubezpieczenia, to znaczy czy w przypadku, gdy właściciel pojazdu poniesie szkodę całkowitą, a pojazd trafi do kasacji, ubezpieczyciel wypłaci całość sumy, na jaką została zawarta polisa czy otrzyma jedynie niewielkie środki wynikające z małej wartości auta. By nie dać się oszukać, a to dotyczy zwłaszcza młodych niedoświadczonych kierowców należy koniecznie bardzo dokładnie przeanalizować OWU, czyli Ogólne Postanowienia Ubezpieczenia i nie jest istotne czy będzie to ubezpieczenie Assistance, OC czy inne, w razie wątpliwości zawsze można poradzić się pracownika infolinii bądź skontaktować się z agentem ubezpieczeniowym, który ma w obowiązku dokładne objaśnienie kwestii spornych.

Dodaj komentarz