Czas trwania ubezpieczenia na samochódKażde ubezpieczenie OC, jakie zobowiązany jest zawrzeć kierowca, mający zamiar podróżować po publicznych drogach, zawierane jest na okres dwunastu miesięcy. W szczególnych przypadkach, gdy pojazd rejestrowany jest tylko czasowo, polisa może opiewać na krótszy czas.

Taka sama sytuacja występuje w przypadku samochodu zabytkowego, jak i tego, który został już zarejestrowany poza granicami naszego kraju. Bardzo często zdarza się, iż firmy, które zajmują się sprzedażą samochodów, czyli popularnie zwane komisy pośredniczą w sprzedaży takich umów ubezpieczeniowych, jednak każdy, kto nabywa pojazd, nie jest zobowiązany do zakupywania go u takich sprzedawców, choć fakt, iż trzeba nim dotrzeć do domu i załatwić wszystkie formalności wskazuje, iż warto pokusić się na czasową polisę. Ubezpieczenia podróżne również zawierane są na czas określony przez osobę zainteresowaną, jednak taka sytuacja ma zupełnie inny charakter.

Obowiązkowe OC w naszym kraju

W naszym kraju OC jest obowiązkowe i nie ma żadnych odstępstw od tej reguły. Niestety mimo nakazu wielu kierowców nadal bagatelizuje to i porusza się po drogach pojazdami bez ubezpieczenia, a co gorsze bez ważnego przeglądu technicznego, bądź autami w ogóle niezarejestrowanymi. Takie działania prowadzą do bardzo surowych kar nakładanych podczas kontroli policyjnej, często zdarza się zatrzymanie pojazdu, a sam kierowca trafia do aresztu. Warto, więc wziąć pod uwagę, iż decydując się na zakup własnych czterech kółek, każdy kierowca nabywa również obowiązki, których zaniedbać nie może, bo OC ubezpieczenie nie ma na celu zasilenie budżetu państwa czy innej instytucji, lecz ochronę osób, które podczas zdarzenia drogowego ucierpiały.

Niskie zasoby portfela

Nie dysponując bogatym zasobem portfela, składka ubezpieczeniowa może zostać podzielona na dwie raty. Najeży jednak pamiętać, iż takie opłacanie wyjdzie znacznie drożej. Wpłata jednorazowa jest niższa. Istotne jest, by zawsze pamiętać o zbliżającym się końcu ważności danego ubezpieczenia i ponowieniu go. Jeśli m to miejsce u tego samego ubezpieczyciela, na pewno będzie można liczyć na trochę oszczędności, bo przysługiwać będą dodatkowe zniżki. Dodatkowe ubezpieczenie AC czy NW nie jest koniecznością. O zawarciu takich pakietów ochronnych decyduje każdy kierowca indywidualnie. Umowy takich polis również zawierane są na czas dwunastu miesięcy z możliwości ich późniejszego przedłużenia na kolejny rok. Warto, więc pokusić się na nie, zwłaszcza jeśli dziennie spędza się wiele godzin za kółkiem. Plisy są po to, by pomagać, a nie wyłudzać pieniądze od biednych kierowców, więc warto spojrzeć na tę sprawę z odpowiedniej perspektywy.

Dodaj komentarz