Czy karta EKUZ zapewni nam wystarczającą ochronę na zagranicznych wojażach?Podróżujemy coraz więcej, cele naszych turystycznych wyjazdów także są coraz bardziej różnorodne. Większość turystów zapewne już wie, że trzeba ze sobą zabierać kartę EKUZ. Czy jednak zdajemy sobie sprawę z tego, że zapewnia ona bardzo wąski zakres świadczeń medycznych, że nie obowiązuje wszędzie? Co to dla nas oznacza?

Kraje, w których karta EKUZ jest honorowana

Karta EKUZ jest uznawana przez kraje członkowskie Unii Europejskiej (z pewnymi wyjątkami, ale o tym za chwilę) oraz na terenie Lichtensteinu, Szwajcarii i Norwegii. Od tego są jednak wyjątki. Karta EKUZ nie obowiązuje na terenie:

wysp Faro;

na wyspie Mann;

Wyspach Normandzkich.

Wyspy te należą wprawdzie do państw, które są członkami Unii Europejskiej, to jednak nie jest na nich honorowana.

 Za transport medyczny musimy zapłacić sami

I to niezależnie od kraju, z którego osoba potrzebująca takiego transportu będzie przewożona. Koszty transportu medycznego z kraju oddalonego o wiele kilometrów od Polski (na przykład z Hiszpanii, czy należących do niej Wysp Kanaryjskich) będą więc olbrzymie.Posiadając kartę EKUZ możemy korzystać tylko z placówek publicznych. Może to dla nas oznaczać kłopoty, gdyż w wielu uznanych i popularnych kurortach działają wyłącznie placówki prywatne. Może się okazać, że transport do oddalonej o wiele kilometrów publicznej placówki jest niemożliwy ze względu na stan naszego zdrowia.

  Karta nie uprawnia do korzystania z prywatnych placówek służby zdrowia

Karta EKUZ jest wydawana bezpłatnie, co jest na pewną jej wielką zaletą. Jak jednak widać ma także wiele istotnych wad. Z powodu tych wad rozważmy, czy decydując się na zagraniczne wczasy nie warto jednak dołożyć niewielkiej kwoty na wykupienie dobrego, dodatkowego ubezpieczenia turystycznego. Koszt polisy turystycznej nie jest na tyle wysoki, że bardzo mocno nadszarpniemy swój budżet. Mając jednak takie dodatkowe ubezpieczenie będziemy mogli spokojnie wypoczywać nie troszcząc się o to, co zrobimy, kiedy nagle zachorujemy lub ulegniemy wypadkowi.

Dodaj komentarz