Czy przed wyjazdem w góry warto wykupić ubezpieczenie?Wyprawa w góry na pewno dostarczy nam niezapomnianych wraże, ale może też zakończyć się kontuzją lub wypadkiem. Wyjeżdżając w góry przyda nam się więc nie tylko odpowiednia kondycja fizyczna, ale także polisa ubezpieczeniowa. Jakie elementy powinna zawierać?

Jeśli zamierzamy wypoczywać tylko w obrębie polskich gór szeroki zakres ochrony nie jest nam potrzebny. Przyda nam się tylko polisa NNW. Jest jednak jeden wyjątek: polskie Tatry. Część szlaków po polskiej stronie Tatr przebiega bardzo blisko granicy ze Słowacją, część szczytów to szczyty graniczne, na przykład Rysy. Granicę polsko-słowacką możemy przekroczyć świadomie wybierając szlaki na Słowacji, ale też możemy przekroczyć ją bezwiednie spadając na drugą stronę granicy lub błądząc w złych warunkach atmosferycznych. A wtedy ubezpieczenie turystyczne będzie nam bardzo potrzebne. O jakich elementach polisy należy więc pamiętać? Na terenie Słowacji przyda nam się ubezpieczenie:

kosztów poszukiwania i akcji ratowniczej;

kosztów leczenia;

assistance;

NNW.

Jakie ubezpieczenie przed wyjazdem w Alpy?

Planując urlop w Alpach posiadanie ubezpieczenia turystycznego to niemal konieczność. Wspinaczka w Alpach jest sportem ryzykowanym, osoby przezorne powinny więc wykupić ubezpieczenie:

kosztów leczenia;

kosztów akcji poszukiwawczej i ratowniczej;

NNW;

assistance;

OC.

O tym, że będziemy się wspinać w Alpach powinniśmy poinformować firmę ubezpieczeniową. Wspinaczka wysokogórska, a taką jest wspinaczka w Alpach, jest dla firm ubezpieczeniowych sportem wysokiego ryzyka. W odniesieniu do osób, które uprawiają tego typu sporty firmy ubezpieczeniowe stosują zwyżkę składki. Zwyżka może być bardzo wysoka, jeśli jednak na wypadek kontuzji czy wypadku chcemy uzyskać pomoc firmy ubezpieczeniowej, musimy ją o tym poinformować. Tylko zastosowanie zwyżki składki sprawi, że w razie nieszczęśliwego zdarzenia otrzymamy pomoc ze strony firmy ubezpieczeniowej. Bez zwyżki składki firma ubezpieczeniowa nie wypłaci nam odszkodowania.

 

Dodaj komentarz