Czy uprawiając sporty zimowe warto się ubezpieczyć?Zimowe dyscypliny sportowe są niezwykle szybkie, prawdopodobieństwo odniesienie kontuzji jest w ich przypadku bardzo wysokie. Czy więc osoby, które zamierzają jeździć na urlopie na nartach, czy snowboardzie nie powinny pomyśleć o wykupieniu ubezpieczenia?

Decydując się na wykupienie polisy narciarskiej powinniśmy przed jej podpisaniem przeczytać bardzo dokładnie Ogólne Warunki Ubezpieczenia. To bardzo ważny punkt umowy, gdyż w tym punkcie firma ubezpieczeniowa wymieni dyscypliny uważane za związane z wyższym ryzykiem i zastosuje wobec osób je uprawiających zwyżkę składki. W zdecydowanej większości firm ubezpieczeniowych musimy liczyć się, że zwyżka składki zostanie naliczona jeśli:

jeździmy na nartach poza wytyczonymi trasami;

uprawiamy wspinaczkę górską;

wybieramy się w rejony gór, które wymagają stosowania sprzętu mającego zapewnić nam asekurację.

Są także firmy ubezpieczeniowe, które stosują zwyżkę składki w stosunku do osób, które zamierzają uprawiać narciarstwo na wysokości ponad 3000 m n. p. m. Dlatego musimy dokładnie czytać OWU, ewentualnie zapytać osobę, która sprzedaje nam ubezpieczenie.

 Rekreacyjne lub zawodowe uprawianie sportów

To także wpływa na ponoszone przez firmę ubezpieczeniową ryzyko. Pojęcia te są różnie rozumiane przez każdą firmę sprzedająca ubezpieczenia, dlatego upewnijmy się przed podpisaniem umowy, jak pojęcia te interpretuje firma, w której wykupujemy ubezpieczenie. Warto też ze względu na występujące różnice pomiędzy firmami porównać oferty kilku i wybrać ofertę najbardziej korzystną.

 Badania lekarskie

Na rynku działają firmy ubezpieczeniowe, które chcą, aby klienci przedstawili im badania medyczne, które potwierdzą, że nie ma przeciwwskazań do uprawiania konkretnej dyscypliny. Jeżeli nie otrzymają wyniku tych badań, to raczej nie zdecydują się na zawarcie umowy ubezpieczenia. O wszelkie dodatkowe formalności należy pytać przed podpisaniem umowy. Jeśli są wymagane przez naszego ubezpieczyciela na podpisanie umowy wybierzmy się z kompletem dokumentów.

Dodaj komentarz