Abonament medyczny skierowany jest przede wszystkim do klientów grupowych – na podobne rozwiązanie najczęściej decydują się pracodawcy zatrudniający dużo pracowników. W ten sposób zabezpieczają swoich pracowników oferując im możliwość skorzystania z opieki medycznej na wysokim poziomie. Natomiast sama polisa zdrowotna posiada charakter indywidualny – co do zasady różnicuje samych ubezpieczonych ze względu na płeć czy wiek. Polisy, które kupowane są w zakładach ubezpieczeń działają prawie dokładnie tak, jak abonament medyczny.

Karta pacjenta

Na podstawie wyrobionej karty pacjenta klient dostaje możliwość leczenia się w prywatnych placówkach medycznych. W przypadku polis zdrowotnych pacjent z kolei może skorzystać z placówek nie jednej, ale kilku lub nawet kilkunastu firm. Musimy zdawać sobie sprawę, że w przypadku abonamentu ma się do dyspozycji konkretną sieć placówek. Ponadto nie jest to dużym problemem, jeżeli pacjent zostaje przydzielony do placówki znajdującej się w pobliżu swojego miejsca zamieszkania. Kliniki medyczne, które zajmują się oferowaniem abonamentów zazwyczaj zlokalizowane są głównie w dużych miastach. Z kolei dla mieszkańców mniejszych miejscowości rekomenduje się raczej polisy ubezpieczeniowe. Ponadto klient dostaje tu znacznie większą swobodę wyboru placówek. Niektórzy ubezpieczyciele oferują ponadto zwrot kosztów leczenia na podstawie rachunków.

Zwrot kosztów leczenia

Na wypadek braku placówki w pobliżu miejsca zamieszkania lub w innym miejscu w kraju, pacjent może udać się do dowolnego lekarza lub przychodni, wziąć stamtąd rachunek. Na jego podstawie przysługuje zwrot kosztów w granicach określonych limitów. Należy również zdawać sobie sprawę z faktu, że firmy abonamentowe oferują świadczenia ambulatoryjne, czyli są to przede wszystkim wizyty u lekarzy specjalistów, badania diagnostyczne, wizyty domowe, szczepienia, drobne zabiegi, itp. Jeżeli w abonamencie medycznym mamy do czynienia z hospitalizacją, jest to zazwyczaj pakiet dość drogi.

Dodaj komentarz