Dlaczego ludzie się nie ubezpieczają?Ubezpieczenia nie są tanie. Roczne ubezpieczenie samochodu to wydatek od minimum dwustu złotych w górę. Ubezpieczenia OC samochodu są ubezpieczeniami obowiązkowymi, więc płacą je wszyscy. Ale czy inne rodzaje ubezpieczeń są równie chętnie kupowane? A jeśli nie to dlaczego? Czy ubezpieczenia nie są ludziom potrzebne? Co decyduje o tym, że przeciętny Kowalski, nie ubezpiecza się?

Głównym czynnikiem decydującym o niepopularności dodatkowych ubezpieczeń jest niewątpliwie ich cena. Wykupienie jakiejkolwiek polisy to nie wydatek rzędu kilku złotych na miesiąc czy rocznie, ale koszt około kilkuset złotych. Ubezpieczenie nieruchomości, choć nieobowiązkowe powinno być opłacane przez wszystkich, którzy mają domy czy mieszkania.

Rezygnacja  z polisy

Mimo to ludzie rezygnują z posiadania takich polis. Dlaczego? Brak środków lub przekonanie o tym, że nic złego mnie nie spotka, bo niby dlaczego stanowi główny przyczynek ku temu, że z tego rodzaju ubezpieczeń rezygnuje się. Często ludzie doznają zawodu, kiedy przychodzi im nawiązać współpracę z firma ubezpieczającą. Kłopoty te mają najczęściej miejsce w przypadku zgłaszania roszczeń. Okazuje się wtedy, że kwota ubezpieczenia jest za mała niż oczekiwano, że polisa nie obejmuje wielu przypadków, które podniosłyby ewentualną wypłatę świadczenia. Zwykle procedury mające na celu ustalenie zasadności odszkodowania trwają długo i to tez przesądza o tym, że ludzie nie ubezpieczają się. Wiele osób dodatkowe ubezpieczenie na wakacje traktuje, jako niepotrzebny wydatek.

Trwonienie pieniędzy

Wierząc, że wszystko będzie dobrze, wolą wydać pieniądze na wakacyjne przyjemności. Często brak dodatkowego ubezpieczenia na urlopie wynika z niewiedzy. Zdarza się i tak, że dopiero nauczeni przypadkiem, ludzie wykupują polisy. Jeśli na własnej skórze, lub na przypadku znajomego, nie przekonają się o zasadności posiadania ubezpieczenia, łatwo z niego rezygnują. Nie wierzą, że może się przydać do chwili, kiedy okazuje się, że polisa znacznie ułatwiłaby pokonanie przeciwności losu. Ale w takich wypadkach często jest to rozumowanie zbyt późne i nie do naprawienia.

Dodaj komentarz