Obowiązkowe ubezpieczenie zdrowotne dotyczy nas wszystkich. Każdy ma obowiązek się ubezpieczyć i co do tego nie ma najmniejszych wątpliwości, jednakże okazuje się, że sporo osób nie jest wcale ubezpieczonych. Nie zdają sobie oni sprawy z tego, jak takie działanie jest dla nich szkodliwe i co może się w związku z tym stać.

Co prawda nieubezpieczona osoba otrzyma pomoc medyczną, bo takowa należy się każdemu, jednakże jest taki problem, że będzie musiał później za nią zapłacić. Niepracujące osoby mogą wykupić dobrowolne ubezpieczenie chorobowe, jeżeli nie płaci za nich pracodawca, ale też bywa tak, że po prostu mogą zarejestrować się w urzędzie pracy i co za tym idzie dostać darmowe świadczenia od państwa.

 Kto powinien się ubezpieczyć prywatnie?

Jednakże jest pewna grupa osób, która tak naprawdę pracuje na własny rachunek chociaż nie posiadać firmy, ani nie mając umowy o pracę. Chodzi tutaj w głównej mierze o umowy o dzieło a także umowy zlecenie, które tak naprawdę nie są w większości obłożone żadnymi składkami ubezpieczeniowymi. Jeżeli więc ktoś pracuje w ten sposób, to potrzebne mu jest albo dobrowolne ubezpieczenie chorobowe w NFZ albo też zakup prywatnego ubezpieczenia, które będzie taką osobę chroniło. Jednak i druga opcja jest w pewnym sensie dobra.

Zalety wykupienia ubezpieczenia prywatnego

Z tym że ubezpieczenie od NFZ kosztuje ok. 500 zł na miesiąc, a prywatne czasami mniej niż 100 zł. To składnia wielu ludzi do tego, żeby zainteresować się tą drugą opcją, jednakże w takim przypadku pojawia się też taki problem, że z tymi ubezpieczeniami niestety związane są pewne obostrzenia. Pakiety są różne i nie zawsze mamy dostęp do wszystkich świadczeń, jakie chcielibyśmy uzyskać. Brak ubezpieczenia może być bardzo przykry w skutkach, może się bowiem okazać, że taka osoba będzie musiała skorzystać z pomocy lekarza i przyjdzie jej za to zapłacić. O ile będzie to zwyczajna wizyta, to nie ma jeszcze problemu. Gorzej będzie, jeżeli w grę będzie wchodzić leczenie szpitalne. Ubezpieczenie medyczne chroni nas przed ponoszeniem tych kosztów. Wtedy, kiedy go nie ma, dochodzą one nawet do ponad kilku tysięcy złotych za jedną dobę pobytu.

Dodaj komentarz