Dlaczego trzeba czytać Ogólne Warunki Ubezpieczenia?Wykupując ubezpieczenie, nieważne czy to będzie ubezpieczenie turystyczne, czy na życie, zawsze należy bardzo dokładnie przeczytać Ogólne Warunki Ubezpieczenia. OWU porusza bardzo ważne dla osoby ubezpieczonej kwestie, z którymi trzeba zapoznać się jeszcze przed podpisaniem umowy. Co dowiemy się czytając OWU?

Z Ogólnych Warunków Ubezpieczenia dowiemy się, jaki jest jego przedmiot i zakres. Osoba ubezpieczona z tego punktu umowy dowie się, jakie sytuacje objęte są pomocą firmy ubezpieczeniowej, czyli kiedy otrzyma od ubezpieczyciela odszkodowanie. Ten punkt umowy powinniśmy więc przeczytać dokładnie. W chwili, kiedy nie otrzymamy pomocy nie poczujemy się rozczarowani.

 Kiedy pomocy nie otrzymamy?

Ten punkt umowy także powinien wzbudzić nasze zainteresowanie. Ubezpieczyciel wymienia w nim bowiem sytuacje, kiedy nie wypłaci nam świadczenia. Ten punkt przeczytajmy przed podpisaniem umowy. Może się okazać, że pewne zapisy są dla nas niekorzystne. Jeśli poznamy je zanim podpiszemy umowę możemy podjąć próbę zamiany tych zapisów na bardziej korzystne. Pamiętajmy jednak, że jeśli towarzystwo zgodzi się na zmianę zakresu ochrony, to zmieni nam także wysokość składki, oczywiście na wyższą.

 Co ma zrobić osoba ubezpieczona, aby uzyskać pomoc?

To także wyjaśnia OWU. W większości przypadków, aby skorzystać z pomocy ubezpieczyciela wystarczy, aby ubezpieczony wykonał telefon na infolinię, która działa przez siedem dni w tygodniu w dzień i w nocy. Jednak jaki jest zakres czynności, które są konieczne do zrobienia po zajściu określonego zdarzenia powinniśmy poznać jeszcze zanim wyjedziemy. Ich znajomość ułatwi nam uzyskanie pomocy, kiedy będzie nam ona potrzebna. Wiele osób wykupujących ubezpieczenie popełnia błąd i nie czyta Ogólnych Warunków Ubezpieczenia. Dla własnego dobra powinniśmy o tym pamiętać, czytać bardzo dokładnie, a nie tylko pobieżnie OWU zanim umowa zostanie podpisana. Wtedy relacje pomiędzy nami a firmą ubezpieczeniową nie zakończą się przykrą dla nas niespodzianką.

 

Dodaj komentarz