Wczasy poza granicami kraju powinny być czasem relaksu, błogiego odpoczynku i chwila w koszty zapomnienia o codziennych problemach, zwłaszcza te kupowane przez biura podróży. By jednak tak faktycznie były niezapomnianym odpoczynkiem, warto sprawdzić nawet najmniejszy szczegół, zwłaszcza jeśli cena wydaje się podejrzanie niska.

Najważniejszą jest kwestia ubezpieczenia od nieszczęśliwych wypadków. Niby biura turystyczne mają obowiązek opłacać takie polisy dla każdego turysty, lecz w rzeczywistości różnie to bywa. Ubezpieczenie wypadkowe wliczane w koszty wycieczki opiewa na śmiesznie niskie kwoty i w razie konieczności opieki medycznej turysta musi sam opłacić sobie nawet powrót do kraju w przypadku nagłej choroby czy wypadku.

 Europejska Karta Ubezpieczenia

Wielu podróżujących nie myśli jednak o konsekwencjach, co stanie się, jeśli faktycznie zajdzie potrzeba skorzystania ze świadczeń medycznych na terenie obcego kraju, kto zapłaci za ambulans, lekarza czy leki. Priorytetem jest perspektywa udanych wakacji, a nie myślenie o dodatkowym zabezpieczeniu zdrowia swojego, jak i najbliższych. Korzystną opcją, jeśli ubezpieczenie z biura turystycznego zawiedzie, jest skorzystanie z Europejskiej Karty Ubezpieczenia zdrowotnego. Nie jest to jednak takie proste. Mimo iż jest ona całkowicie bezpłatna, to zapewnia tylko pomoc medyczną świadczoną przez publiczne szpitale, nie opłaca już pobytu w prywatnych ośrodkach. Wcześniej należy sprawdzić kraje, w jakich obowiązuje, gdyż nie jest dostępna wszędzie. Osoby odpowiedzialne i rozważne same zapewniają sobie dodatkowe ubezpieczenie podróżne, które każdy opłaca indywidualnie.

Jakie podstawowe zalety ma ubezpieczenie turystyczne?

Posiada ono wiele zalet, przede wszystkim umożliwia korzystanie z opieki medycznej w każdej placówce i publicznej i prywatnej. Dodatkowo zapewnia powrót do kraju, transport i co ważne taka dodatkowa polisa obowiązuje na terenie każdego państwa, więc warto zapłacić za nią dodatkowo i czuć się bezpiecznie. Dodatkowo może posiadać ubezpieczenie OC, NNW, jak i pomoc w przypadku poszukiwań osób zaginionych pod czas wyjazdu. Kuszącą perspektywą na wykupienie takiej dodatkowej polisy jest fakt, iż zawiera ona także ubezpieczenie assistance. Krótko mówiąc, ubezpieczenie zdrowotne za granicą jest bardzo ważna kwestią, zwłaszcza jeśli wakacje są spędzane z rodziną i małymi dziećmi. Nie warto oszczędzać na własnym bezpieczeństwie, bo nigdy nie wiadomo, kiedy zajdzie potrzeba skorzystania z pomocy i w jakich okolicznościach. W takim przypadku ochrona życia powinna być priorytetem, a nie pieniądze.

 

Dodaj komentarz