Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego – co to takiego?Polacy coraz chętniej i coraz częściej podróżują. Opuszczanie granic naszego kraju ma miejsce już nie tylko w celach służbowych – podróżujemy także rekreacyjne. Każdy, kto decyduje się na wyjazd do jednego z państw członkowskich Unii Europejskiej powinien pamiętać, aby przed wyjazdem zapewnić sobie Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego. Co to jest i dlatego jej znaczenie jest tak ogromne?

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego gwarantuje nam możliwość skorzystania z nieodpłatnej pomocy medycznej na terenie wszystkich państw, które wchodzą w skład wspólnoty europejskiej. Dzięki temu dokumentowi w razie choroby lub wypadku nie musimy martwić się ewentualnymi kosztami, które przyszłoby nam ponieść w sytuacji korzystania z pomocy medycznej.

 Na terenie jakich państwa dokument obowiązuje?

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego pozwala na skorzystanie z bezpłatnej pomocy medycznej na terenie wszystkich państw, które wchodzą w skład Unii Europejskiej. Osoby, które ją posiadają mogą uzyskać nieodpłatną pomoc medyczną również na terenie Szwajcarii oraz tych państw, które wchodzą w skład Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

 Komu przysługuje karta EKUZ?

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego może być wydana tym osobom, które objęte się ubezpieczeniem zdrowotnym w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia. Jej uzyskania mają prawo także wszyscy ci, którzy są najbliższymi członkami rodziny takiej osoby. Istotne jest to, że każdy z członków rodziny musi mieć swoją kartę. Tyczy się to także tych dzieci, które nie ukończyły jeszcze osiemnastu lat. Karta przysługuje bez względu na cel wyjazdu pod warunkiem, że jest to jednak wyjazd czasowy. I tu uwaga: ci, którzy podjęli legalne zatrudnienie na terenie innego państwa Unii Europejskiej nie mogą już w Polsce ubiegać się o wydanie karty EKUZ. Wszystko dlatego, że polski system ubezpieczeń już takich osób nie obejmuje.EKUZ to naprawdę ważny dokument, który pozwala poza granicami naszego kraju czuć się bezpiecznie. Zapewnia on dostęp do bezpłatnej opieki medycznej.

Dodaj komentarz