W sklepach budowlano-remontowych, jak i w specjalistycznych sklepach z farbami i lakierami, można znaleźć różnego rodzaju farby do metali. Farba do metalu musi mieć zupełnie inną specyfikę, niż farba do ścian czy sufitów, ponieważ ma do wykonania zupełnie inne zadania.

Dostępne farby do metalu

Istnieje pięć podstawowych farb do metalu. Pierwszą z nich jest farba do metalu chlorokauczukowa , która jest wysoce odporna na wodę czy związki chemiczne. Można ją nakładać na zewnątrz nawet przy mrozie do -10 stopni Celsjusza. Można kupić farby do metalu chlorokauczukowe ochronno-dekoracyjne do stali, żeliwa i betonu eksploatowanych na zewnątrz czy wewnątrz.

Farby poliuretanowe są wykorzystywane do metali jako warstwa nawierzchniowa. Są wygodną formą zabezpieczania metalowych przedmiotów przed szkodliwym wpływem czynników atmosferycznych i związków chemicznych.

Podobne właściwości do farb chlorokauczukowych mają farby poliwinylowe, różniące się wyłącznie tym, w jakich warunkach można je stosować. Farby poliwinylowe nie można nakładać w temperaturze poniżej 0 stopnia Celsjusza. Są również dostępne farby alkidowe, odporne na działanie czynników pogodowych. Ich wadą jest długi czas schnięcia, przez co nie można nałożyć szybko jednej warstwy farby na drugą.

Ostatnią farbą do metalu jest farba epoksydowa, trudna do nakładania, dwuskładnikowa, która szybko gęstnieje, dlatego trzeba włożyć sporo energii w to, żeby ją prawidłowo nałożyć. Ma wysoką odporność na czynniki atmosferyczne i chemiczne. Polecana będzie do powierzchni metalowych ocynkowanych.

Cele farb do metalu

Kiedy używamy farby do metalu najczęściej mamy na celu stworzenie na powierzchni metalowych elementów powłoki, która uchroni je przed szkodliwym wpływem wilgoci i opadów atmosferycznych. Woda mogłaby spowodować powstanie rdzy na metalu. Niektóre farby służą jednak wyłącznie do dekoracji.

Zawsze farba do metalu powinna być dobrana pod kątem typu malowanej powierzchni. Inny środek należy wykorzystać do np. blachy ocynkowanej, czy stali nierdzewnej.

Dodaj komentarz