Trend ekologicznego i zdrowego stylu życia trwa w najlepsze, na czym korzystają między innymi producenci kosmetyków. Problem w tym, że nie wszystkie firmy kosmetyczne są szczere ze swoimi klientami. Zdarza się, że kosmetyki oznaczone jako naturalne czy organiczne, tak naprawdę wcale takie nie są. Jak kupić rzeczywiście kosmetyki naturalne?

Jak kupować kosmetyki naturalne?

Czym wyróżnia się kosmetyk naturalny?

Nazwa „naturalny” wcale nie jest gwarancją tego, że w naszych rękach znajduje się kosmetyk pozbawiony jakiejkolwiek chemii. Wszystko przez to, że nikt nie zabrania producentom oznaczać w ten sposób swoich produktów, nawet wtedy, gdy tylko niewielki odsetek składników ma naturalne pochodzenie. Muszą one jedynie spełniać wymogi stawiane wszystkim kosmetykom wchodzącym na rynek.

W prawie nie ma jeszcze dokładnej definicji kosmetyku naturalnego, co stwarza pole do nadużyć po stronie producentów. Podobnie jest w przypadku kosmetyków organicznych czy ekologicznych. Teoretycznie jednak, kosmetyki naturalne powinny zawierać składniki pochodzenia naturalnego, głównie roślinnego.

Uwaga na zawartość

Najlepszym sposobem na zakup rzeczywiście naturalnych kosmetyków jest czytanie etykiet. W każdym kosmetyku powinny znajdować się trzy elementy: baza, substancje pomocnicze oraz składniki aktywne. Bazą jest woda, alkohol lub substancje tłuszczowe. Kosmetyki naturalne są oparte głównie na wodzie lub olejach roślinnych, a ich substancjami pomocniczymi są naturalne konserwanty i barwniki czy aromaty.

Składniki aktywne w kosmetykach naturalnych to głównie wyciągi roślinne, naturalne masła roślinne, sól morska czy torf.

Certyfikat rozwieje wątpliwości

Istnieją instytucje, które sprawdzają, czy dany produkt jest rzeczywiście naturalny. Jeśli w toku testów i badań okazuje się, że jego składniki mają naturalne pochodzenie, może otrzymać certyfikat, np. NaTrue. Daje on pewność, że preparat został wykonany w zgodzie z ideą ekologiczną, a substancje syntetyczne zostały w nim ograniczone do absolutnego minimum.

Poza tym każdy kosmetyk, czy syntetyczny, czy naturalny, musi sprostać wymaganiom Dyrektywy Kosmetycznej 76/768/WE, jaka została przygotowana przez Unię Europejską.

Dodaj komentarz