Oszczędzanie pieniędzy jest w dzisiejszych czasach naprawdę ważną sprawą. Jeśli chcemy sobie pozwolić na zakup nowego samochodu, wakacje lub cokolwiek innego, to musimy wiedzieć, jak oszczędzać, żeby nie wydawać więcej, niż jest to konieczne.

Większość naszych wydatków idzie na takie podstawowe kwestie, które po prosu musimy mieć, ale trzeba sobie też zdać sprawę z tego, że część kasy wydajemy na rzeczy całkiem niepotrzebne, albo takie, które po prostu można by kupić taniej. Dlatego też systematyczne oszczędzanie może nam przynieść po prostu znacznie więcej pieniędzy, a dzięki temu po prostu będziemy szczęśliwsi.

 Zarządzanie funduszami

Człowiek, który może sobie pozwolić na wszystko, jest człowiekiem szczęśliwym. Żeby się tak jednak stało, to musimy wiedzieć, jak swoimi funduszami zarządzać. Każdy człowiek ma różne dochody, a wydatki powinny być zawsze dostosowane do tych dochodów. Pierwszym krokiem do oszczędzania jest robienie miesięcznego bilansu zysków i strat, czyli zapisywanie wydatków i dochodów. Drugim natomiast jest zrezygnowanie z tych wydatków, które absolutnie nie są nam potrzebne. Być może palimy papierosy, a to palenie sprawia, że co miesiąc z naszej kieszeni znika około 500 zł, w skali roku to jest ogromny wydatek. Jeśli rzucimy ten nałóg, to ta kasa zostanie nam na coś innego. 500 zł miesięcznie to jest naprawdę ogromna oszczędność, której nie możemy bagatelizować. Te pieniądze co miesiąc możemy zainwestować w plan inwestycyjny, który będzie sprawiał, że nie tylko zaoszczędzimy, ale również znacznie zarobimy. To doskonały pomysł dla tych, którym zawsze brakuje pieniędzy. Kolejnym sposobem może być robienie zakupów w tańszych sklepach.

Kupowanie tańszych produktów

Wszyscy dobrze wiemy, że są sklepy tańsze i droższe, w przypadku dyskontów ma miejsce różnica nawet 30%. To samo w jednym sklepie kupimy 30% taniej, niż w innym. To będzie natomiast jeden i ten sam produkt, ale tańszy o 1/3. Tak samo jest w przypadku zakupów ubrań czy kosmetyków. Naprawdę jest tyle posezonowych promocji, że wtedy możemy okupić się od góry do dołu za znacznie mniejsze pieniądze. Możemy też kupić tańsze ubezpieczenie na życie i innego ubezpieczyciela, który przecież tak naprawdę oferuje i tak taką samą jakość usługi. Pomysłów na oszczędzanie mogą być tysiące, trzeba tylko wiedzieć, jak je mądrze wykorzystać. Jeżeli będziemy szukać okazji i nauczymy się, że oszczędność może być przyjemnością, to zyskamy na tym nawet kilkanaście procent w skali miesięcznego budżetu. To natomiast jest naprawdę bardzo dużo i warto o tym myśleć.

Dodaj komentarz