oszczędność na ubezpieczeniuKażdy z nas ma świadomość tego, iż posiadając samochód należy opłacać składki na ubezpieczenie OC. Dla nikogo nie jest to tajemnica, jednak zastanawiające jest to, dlaczego owe opłaty są tak wysokie. Wydatek rzędu 1000zł rocznie to dla niektórych rodzin naprawdę spore obciążenie. Warto więc zastanowić się co można uczynić, aby płacić mniej. Po pierwsze wybierając ubezpieczyciela trzeba pamiętać, aby sugerować się tylko i wyłącznie ceną, ponieważ jest to opłata obowiązkowa i w każdym towarzystwie znajdziemy dokładnie takie same warunki umowy.

Różnice zaczynają się dopiero przy ubezpieczeniu autocasco, jednak nie o tym ma być ten artykuł. Wysokość składek dla poszczególnych kierowców liczona jest według określonego wzoru i mimo tego, iż każde towarzystwo ubezpieczeniowe ma swój kalkulator przeliczeniowy to wszystkie one działają na podobnej zasadzie. Najwięcej mogą zaoszczędzić osoby, które nigdy wcześniej nie spowodowały wypadku drogowego, ani kolizji, a mają już dość długi staż za kierownicą. Z tego tytułu można liczyć nawet na oszczędność rzędu 60% od podstawowej sumy, jednak by uzyskać taki upust trzeba mieć już prawo jazdy około 20 lat. Dlaczego tak dużo? Kierowcy w wieku 40-50 lat uważani są za najostrożniejszych i powodujących najmniej wypadków.

Tak wysokie zniżki mają na celu skłonienie kierowców do ostrożniejszej jazdy, gdyż dzięki temu towarzystwo nie ponosi żadnych kosztów w ciągu roku, ponieważ nikomu nie będzie musiało wypłacać odszkodowania. Dodatkowe kilka złotych można wysupłać, jeżeli całą kwotę zapłaci się od razu, wiele osób o tym nie wie i rozkłada swoje płatności na raty. Wbrew powszechnej opinii warto również kontynuować współpracę z jednym ubezpieczycielem, ponieważ po kilku latach kooperacji z pewnością zaoferuje on ciekawe zniżki, aczkolwiek wcale tak nie musi być. I najważniejsze na koniec – firmy, która ubezpieczy nasz samochód najlepiej jest szukać w Internecie, ponieważ tam można znaleźć najniższe ceny, gdyż wszelcy pośrednicy są pomijani, więc nie trzeba płacić za ich prowizję.

Dodaj komentarz