Ubezpieczenia na życie są jednymi z najbardziej popularnych rodzajów polis ubezpieczeniowych. Polisa na życie może być wykupiona niezależnie od naszego wieku. Ubezpieczenie na życie jest proponowane w dwóch formach: w postaci polisy grupowej lub indywidualnej.
Czym one różnią się między sobą? Która z nich jest lepsza? Postaramy się to pokrótce wyjaśnić.
Co obejmują polisy indywidualne i grupowe
Polisa indywidualna w większości przypadków daje ochronę tylko osobie ubezpieczonej. Decydując się na polisę indywidualną będziemy chronieni w następujących przypadkach:
w przypadku zgonu
na wypadek uszczerbku na zdrowiu, który odnieśliśmy z powodu wypadku
w przypadku hospitalizacji
na wypadek ciężkiej choroby
na wypadek inwalidztwa
w przypadku utraty pracy
Wykupując grupową polisę na życie zapewnimy przyszłość najbliższym członkom swojej rodziny. Polisa grupowa obejmuje bowiem także współmałżonka i dzieci. Pieniądze z polisy grupowej są wypłacane w chwili narodzin dziecka, w przypadku jego poważnej choroby, ale także w chwili śmierci współmałżonka oraz w sytuacji, kiedy dziecko traci jedno lub oboje rodziców. Są również polisy grupowe o szerszym zakresie. Wtedy na wypłatę możemy liczyć także po śmierci rodziców i teściów. Polisy grupowe są najczęściej proponowane przez nasz zakład pracy. Jak widać warto z nich skorzystać, gdyż mają wiele zalet. W przypadku indywidualnego ubezpieczenia na życie możemy negocjować warunki polisy z agentem ubezpieczeniowym. Jednak zawarte w niej dodatkowe opcje wpłyną na wysokość składki, czasem nawet dość znacznie.
Wpływ sytuacji rodzinnej na wybór rodzaju ubezpieczenia
Wybierając polisę grupową lub indywidualną powinniśmy uwzględnić swoją sytuację rodzinną. Polisy grupowej raczej nie powinny wybierać osoby samotne. W przypadku osób samotnych polisa grupowa sprowadza się jedynie do ponoszenia zbędnych kosztów. Na polisę grupową powinny decydować się przede wszystkim osoby posiadające rodzinę: żonę i dzieci.