Jak wyliczyć składkę OCKażdy posiadacz pojazdu zmechanizowanego, czy jest to samochód, motor, ciężarówka lub ciągnik, posiadać musi obowiązkowe ubezpieczenie OC. Wysokość opłat tego ubezpieczenia reguluje teoretycznie ustawa, ale istnieje szereg czynników, które znacząco wpływają na obniżenie lub podwyższenie wysokości składki ubezpieczenia OC.

Czynniki wpływające na wysokość składki OC

Ubezpieczenie OC, w praktyce dotyczy pojazdu, a nie właściciela, więc dane samochodu są tu niezwykle istotne przy obliczaniu składki OC. Ważne jest na przykład to, jaka jest marka danego samochodu, ile lat ma pojazd i jaki ma przebieg. Im starszy samochód, tym jest według towarzystwa ubezpieczeniowego bardziej narażony na wypadek, awarie i tym szybciej zawiedzie nas podczas podróży. Paradoksalnie, jeśli jesteśmy posiadaczami szybkiego i drogiego pojazdu, to także zapłacimy wyższą składkę ubezpieczeniową. Decydującym kryterium jest tu pojemność silnika. Im wyższa, tym drożej będzie nas kosztować ubezpieczenie. Ubezpieczyciel wychodzi tu z założenia, że moc pojazdu, pozwalająca nam rozwijać duże prędkości, naraża nas na większą wypadkowość, a konsekwencje takich wypadków są dużo poważniejsze, niż w przypadku kiedy zderzą się ze sobą dwa samochody jadące z niewielką prędkością.

Choć obiektem ubezpieczenia jest sam pojazd, to dane osobowe właściciela samochodu nie są bez znaczenia, jeśli chodzi o wysokość składki. Istotny jest wiek oraz to jak długo mamy prawo jazdy. Statystycznie bowiem, to właśnie młodzi i niedoświadczeni kierowcy, są sprawcami większości wypadków i kolizji. Częściej niż u innych kierowców występują u nich zachowania niedozwolone, brawura i przekroczenie prędkości. Znaczenie ma także nasz status społeczny i to czy jesteśmy w związku małżeńskim, czy też nie. Niższą składkę zapłacą bowiem ci kierowcy, którzy mają żonę lub męża i posiadają dzieci. Ubezpieczyciel doskonale zdaję sobie bowiem sprawę z tego, że osoby takie mają mniejsze skłonności do łamania przepisów i rzadziej przekraczają dopuszczalną prędkość. Poczucie odpowiedzialności za rodzinę wymusza na nich bezpieczniejszą i ostrożniejszą jazdę.

Więcej na https://www.mtu24.pl/ubezpieczenia-komunikacyjne/

Dodaj komentarz