Jak zaoszczędzić na terminowym ubezpieczeniu?Ubezpieczenie na życie to jedna z najtańszych możliwości zabezpieczenia losu osób nam najbliższych w przypadku śmierci. Decydując się na zakup tego produktu, warto jest zdawać sobie sprawę z kilku prawidłowości, by jak najlepiej dobrać polisę do naszych własnych potrzeb. Otóż, wielu młodych ludzi jest zdania, że nie muszą się jeszcze ubezpieczać. Bardzo często też, będąc na początku swojej kariery zawodowej, postrzegają swoje zarobki jako za zbyt niskie, aby jeszcze część wypłaty przeznaczać na opłacenie składki.

Wysokość składki

Tymczasem polisa na życie kupiona w młodym wieku jest w stanie zagwarantować niższą wysokość składki. Możemy spodziewać się o wiele lepszych wyników badań medycznych koniecznych do przeprowadzenia oceny ryzyka ubezpieczeniowego. A to wszystko przekłada się na znacznie lepszą ofertę w firmie ubezpieczeniowej. Ponadto, na początek jesteśmy w stanie wybrać niższą sumę ubezpieczenia poprzez stopniowe zwiększanie zakresu odpowiedzialności ubezpieczyciela wraz ze wzrostem naszych zarobków oraz rodzinnych i finansowych zobowiązań. Zdecydowana większość towarzystw ubezpieczeniowych prosperujących na rynku pozwala zmieniać sumę ubezpieczenia jeszcze w trakcie trwania polisy. Możliwe staje się to poprzez dostosowanie jej do aktualnych potrzeb. Musimy zdawać sobie sprawę z faktu, że istnieją różne sposoby obliczania wieku ubezpieczonego.

Zasada bliższych urodzin

Niektóre firmy ubezpieczeniowe biorą pod uwagę dokładną datę urodzenia, inne obliczają wiek rocznikowo. Tymczasem pozostałe zakłady ubezpieczeń są w stanie stosować jeszcze inny sposób – jest to tzw. „zasada bliższych urodzin”. Jeżeli dzień urodzin ubezpieczonego jest oddalony od dnia zawarcia umowy ubezpieczenia o pół roku lub mniej, to składka będzie wyznaczona według taryfy dla osoby o rok starszej. W przypadku umowy ubezpieczenia na życie zawieranego na co najmniej kilkanaście lat to jego koszt związany z podwyższeniem wieku będzie większy. Zastanów się dokładnie, na ile lat powinieneś zawrzeć umowę.

Dodaj komentarz