Najlepszym i najłatwiejszym sposobem jest zakup dobrego ubezpieczenia, ale uwaga najłatwiejszy nie oznacza najszybszy. Kto chce zyskać powinien przyjrzeć się uważnie przynajmniej kilku ofertom ubezpieczycieli i zawrzeć w swojej polisie możliwie jak najszerszy zakres ochrony. Chyba, że rzeczywiście zależy nam jedynie na konkretnym zakresie ochrony.

Nie stracimy gdy…

Nasze ubezpieczenie AC będzie brało odpowiedzialność za kradzież, rabunek wyposażenia, kataklizmy, w tym zwykłe gradobicie, a także oczywiście uszkodzenie pojazdu podczas wypadku drogowego. Na rynku znajdziesz ubezpieczenia, które nie zawierają tych wszystkich elementów. Są to tzw. mini casco. Natomiast szerokie ubezpieczenie AC będzie zawierało jeszcze ubezpieczenia dodatkowe takie jak szyby, opony czy assistance.

Uważaj na pakietowe AC

Często kierowcy decydują się na ubezpieczenia pakietowe ze względu na ich pozorną atrakcyjność cenową. Nie musi być to złe rozwiązanie, a jednak…

Kupując OC AC taniej nierzadko nie zwracamy uwagi na to, że AC nie daje nam pełnej ochrony lub zawiera liczne wyłączenia. Generalnie ubezpieczenie AC jest tak skonstruowane, że ubezpieczyciel odpowiada jedynie za katalog zdarzeń wymienionych w OWU. I to na ten katalog powinniśmy zwrócić w pierwszym rzędzie naszą uwagę.

Jeśli chcemy pełniejszej ochrony lepiej zdecydować się jednak na opcje All risk. Taka opcja zakłada odpowiedzialność ubezpieczyciela za wszystkie zdarzenia, które nie są objęte wyłączeniem. Lepiej więc wykupić osobno taką ochronę niż ubezpieczenie pakietowe.

Wycena pojazdu to podstawa

Zawierając w towarzystwie ubezpieczeniowym ubezpieczenie Ac należy zwrócić baczną uwagę na to w jaki sposób zostaje wycenione Twoje auto. A bywa różnie, bo i polityka ubezpieczycieli w tej kwestii jest różna.

Część z nich przyjmuje wycenę dostarczoną im przez klienta i to jest najkorzystniejsza sytuacja. Ale inni mogą dokonywać wyceny na podstawie danych z baz Audatex i Eurotax. Jeśli nie zgadzasz się z taką wyceną musisz zatrudnić własnego rzeczoznawcę, który sporządzi opinię. Pamiętaj, że od przyjętej wartości auta zależy suma ubezpieczenia i wysokość ewentualnego odszkodowania.

Likwidacja szkody

Nie bez znaczenia w przypadku ubezpieczenia AC jest też sposób likwidacji szkody i czy Twój ubezpieczyciel będzie przyjmował do kalkulacji odszkodowania oryginalne części, które są nowe czy też zamienniki. Warto to dokładnie sprawdzić aby się nie rozczarować. Równie istotny jest jednak jest też sposób rozliczania. Wygodniejsze dla Ciebie jako klienta będzie bezgotówkowa naprawa auta we wskazanym warsztacie. Nie musisz martwić się czy wypłacone odszkodowanie starczy na naprawę samochodu.

Dodaj komentarz