Jaka farba do ścian?

Nowy kolor na ścianach to najszybszy sposób, aby szybko zmienić wygląd każdego pomieszczenia. Pojawia się jednak pytanie, jaka farba we wnętrzach sprawdzi się najlepiej?


Rodzaje farb do ścian

Najczęściej wybierana farba do ścian to obecnie farba emulsyjna. Najbardziej podstawowe rodzaje farb emulsyjnych to farby lateksowe i akrylowe. Ich właściwości są bardzo mocno do siebie zbliżone. Zarówno farba akrylowa, jak i lateksowa bardzo szybko wysycha, nie wywołuje uczuleń. Są to więc farby, które nadają się do malowania ścian w pokojach dla dzieci. Sprawdzą się także w pokojach osób z alergią. Dostępne obecnie w sklepach farby do malowania ścian w pokojach są odporne na szorowanie i mycie.

Są także bardzo trwałe, a ich wykończenie jest bardzo różne

Obecni są arby, które mają wykończenie gładkie, matowe, satynowe, z połyskiem lub półpołyskiem. Do wyboru jest mnóstwo gotowych kolorów. Oprócz tego mamy możliwość wybrania farby, które zostanie zabarwiona w sklepie. Decydując się na to rozwiązanie do wyboru będziemy mieć jeszcze więcej odcieni kolorów. Zaletą farb emulsyjnych jest fakt, iż przepuszczają one parę wodną: ściana może „oddychać”. Wśród farb znajdziemy nie tylko farby przeznaczone do malowania ścian w pokojach dziennych, ale także farby emulsyjne, które są specjalnie przeznaczone do malowania narażonych na wilgoć ścian w kuchni i łazience. Do farb tych mogą zostać dodane nanocząsteczki srebra, które mają właściwości biobójcze.

Jaką farbę wybrać?

Przede wszystkim musimy wziąć pod uwagę przeznaczenie pomieszczenia, które będziemy malować oraz rodzaj podłoża. Do kuchni i łazienki wybierzmy farbę przeznaczoną specjalnie do tych pomieszczeń. Na ścianach nierównych nie sprawdzą się farby akrylowe. Są one jednak idealne do malowania nowych, niezniszczonych ścian. Wybierając kolor farby postarajmy się robić to nie tylko przy sztucznym, ale także dziennym oświetleniu. Rodzaj oświetlenia wpływa bowiem na to, jak dany kolor wygląda.

O tym, jaką farbę wybierzemy decyduje charakter pomieszczenia, które zamierzamy malować, przeczytaj też: https://www.dulux.pl/pl/artykuly/jak-wybrac-farbe-do-scian-i-sufitow

Dodaj komentarz