Najlepiej jak najbardziej kompleksową, która zapewni zabezpieczenie na każdą okazję, bo jak wiadomo tzw. licho nie śpi. Dobre ubezpieczenia turystyczne powinny zawierać ochronę na wypadek konieczności pokrycia kosztów związanych z: leczeniem, transportem medycznym do kraju, utratą bagażu, zniszczeniem sprzętu, akcją ratowniczą na morzu i na lądzie.

Możesz ubezpieczyć się również od wyjazdu, który z różnych względów jednak nie dojdzie w końcu do skutku. A wiadomo, że biura podróży zwracają pieniądze tylko do jakiegoś nieprzekraczalnego terminu. Tymczasem kiedy wykupujesz wycieczkę nawet rok wcześniej wszystko może się zdarzyć.

Ubezpieczenia turystyczne nie jedno mają imię

Wariantów i opcji jest bardzo wiele, dlatego nie warto brać oferty pierwszej z brzegu chociażby dlatego, że cena wydaje się nam bardzo przyjazna. Dokładnie należy przyjrzeć się zakresowi ubezpieczenia, jego wyłączeniom oraz oczywiście przedmiotowi ubezpieczenia.

Najistotniejsze są oczywiście te, które dotyczą kosztów leczenia i następstw nieszczęśliwych wypadków. Sumę ubezpieczenia dla kosztów leczenia należy skalkulować adekwatnie do miejsca, w które się udajemy. Należy sprawdzić na jakie wydatki możemy być narażeni i na tej podstawie podejmować decyzję. Wysokość składki nie powinna być tutaj jedynym wyznacznikiem. Najbezpieczniejsza suma na której warto bazować to jakieś 30-40 tysięcy euro. Koniecznie powinniśmy również uwzględnić transport medyczny i koszty długotrwałej hospitalizacji. Jeśli wybieramy się na wyprawę nie będzie przesadą uwzględnić w polisie koszty ewentualnych akcji ratowniczych. Są one przecież bardzo drogie i nie mamy szans pokryć ich z własnej kieszeni.

NNW to najczęściej dużo bardziej symboliczne odszkodowania, ale zawsze też jakaś kwota trafi do naszej kieszeni wtedy kiedy doznamy uszczerbku na zdrowiu. Potencjalna składka jest natomiast niewielka i nieobciążająca.

A co z assistance?

Ubezpieczenia turystyczne także zawierają ten składnik. Czym on właściwie jest w tym właśnie przypadku? W ramach assistance ubezpieczyciel może oferować różne opcje. Przykładowo:

pokrycie kosztów pobytu osoby towarzyszącej, gdy wylądujesz w szpitalu – zakwaterowanie, wyżywienie, podróż

zwrotną pożyczkę na kaucję, żeby wyjść z aresztu w razie zatrzymania

opiekę nad dziećmi, które są z Tobą

pomoc w razie zgubienia lub kradzieży dokumentów, pieniędzy, kart płatniczych i kredytowych

dosłanie niezbędnych przedmiotów osobistych i leków

transport zwłok w razie śmierci wskutek nieszczęśliwego wypadku lub nagłego zachorowania

A także wspomniane już wcześniej koszty akcji ratowniczej.

Z polisą dobrze skomponowaną dla naszego wyjazdu będziemy bezpieczniejsi finansowo. Pozostaje sobie życzyć abyśmy nie musieli jej używać.

Dodaj komentarz