Wykupując polisę na życie będziemy ponosić koszty związane z opłacaniem składek. Towarzystwa ubezpieczeniowe mają dwa rodzaje składek: składki jednorazowe lub składki regulowane.

Każda z tych opcji ma swoje wady i zalety, wybór najbardziej dla nas korzystny powinien uwzględniać nasze możliwości finansowe.

Zalety składki regulowanej

Z możliwości płacenia składki regulowanej korzysta największa liczba klientów towarzystw ubezpieczeniowych. Składkę regulowaną płaci się w regularnych odstępach czasowych. Składkę regulowaną możemy płacić raz w miesiącu, raz na trzy miesiące, nawet raz na sześć miesięcy. Zapis, jak często będzie wpłacać składkę powinien znaleźć się w umowie zawieranej z ubezpieczycielem. Podejmując decyzję i opłacaniu składki raz w miesiącu zapytajmy, czy jest taka możliwość, gdyż niektóre towarzystwa nie mają opcji co miesięcznego opłacania składek.

Czym jest składka jednorazowa

Klienci działających w Polsce towarzystw ubezpieczeniowych raczej rzadko decydują się na podpisanie umowy o jednorazowym opłaceniu składki. Decydując się na tego typu składkę będziemy musieli od razu zainwestować dość znaczną kwotę. Z drugiej strony jest szansa, że wpłacając składkę jednorazowo towarzystwo ubezpieczeniowe wypracuje dla nas znaczący kapitał. W przypadku polis o jednorazowej składce zawiera się je na określony w umowie okres. Wypłata świadczeń z tego typu polisy następuje zazwyczaj już po kilku latach od jej podpisania.

Która składka lepsza

Jaką składkę wybraćKlienci mają dowolność przy wyborze rodzaj składki. Jaką składkę wybierzemy zależy tylko od ilości środków finansowych, którymi dysponujemy w momencie podpisywania polisy. Jeżeli jesteśmy w stanie podołać jednorazowemu, dużemu obciążeniu możemy wybrać składkę jednorazową. Jest to rozwiązanie raczej wybierane przez osoby o stabilnej sytuacji finansowej i dużych dochodach. Na składkę regulowaną powinny decydować się osoby, które osiągają niskie dochody. Takie osoby łatwiej podołają obciążeniom związanym z koniecznością płacenia składek.

Dodaj komentarz