Decyzja o podpisaniu umowy ubezpieczeniowej oznacza, że odtąd będziemy musieli płacić składki. Na chwilę obecną klienci wykupujący polisę na życie mają do wyboru dwa rodzaje składek: jednorazową i regularną. Oba sposoby opłacania składek mają swoje zalety. Są także wady. Która z tych składek ma więcej zalet, a która więcej wad?

 

Nie ma składki idealnej. Wybór składki powinien zależeć od kilku czynników. Trzeba jednak wcześniej poznać, czym oba rodzaje składek się charakteryzują.

Składka regularna

Na taki sposób opłacania składek za ubezpieczenie na życie decyduje się najwięcej osób. Ten tryb opłacania składek polega na tym, że płacimy ją w regularnym odstępie czasu. Jaki to jest czas, dowiemy się z zawartej umowy. Niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe dopuszczają możliwość regulowania składek co miesiąc. Częściej jednak można je płacić wyłącznie raz na kwartał lub raz na pół roku.

Składka jednorazowa

W przypadku ubezpieczeń na życie ten rodzaj składki wybierany jest raczej rzadko. Składkę musimy zapłacić w jednorazowej kwocie za cały okres obowiązywania umowy ubezpieczeniowej. Jest to składka, która dotyczy tylko umów zawieranych na długi okres. Dla posiadacza umowy ma bardzo ważną zaletę: towarzystwo ubezpieczeniowe ma możliwość inwestowania od razu większych pieniędzy, co dla ubezpieczonego oznacza, że jego kapitał będzie większy. Trzeba jednak od razu zapłacić sporą kwotę, co na pewno jest wadą tej składki.

Jaką składkę wybrać?

Jaką wybrać składkę?Decyzja o wybraniu składki należy tylko do osoby, która wykupuje ubezpieczenie na życie. Tylko sama zainteresowana osoba zna najlepiej swoją sytuację finansową i wie, czy stać ją na jednorazowe obciążenie, które często jest stosunkowo wysokie. Osoby, których nie stać na duży wydatek mogą bez żadnych przeszkód ze strony towarzystwa ubezpieczeniowe wybrać regularny sposób opłacania składek. Trzeba się jednak pamiętać, że umowę zawieramy na kilka lat, składki też będziemy płacić przez ten sam okres. Wybierzmy więc taką składkę, którą bez trudu po kilku latach zapłacimy.

Dodaj komentarz