Dla większości z nas wykupienie ubezpieczenia na życie oznacza związanie się na wiele lat z jednym zakładem ubezpieczeń. Wykupienie polisy nakłada nas nas obowiązek opłacania składek. Uwzględniając oba te aspekty, zastanówmy się , jakie powinny być kryteria wybierania polisy.

 

Oczywiście najważniejszym dla nas kryterium powinny być nasze własne potrzeby. Musimy też wiedzieć, jakie są nasze możliwości finansowe, czy wysokość składek nie będzie dla nas zbyt dużym obciążeniem. Ale nie mniej ważną kwestią jest sprawdzenie wiarygodności samego zakładu ubezpieczeń.

Gdzie szukać informacji o wybranym przez nas towarzystwie ubezpieczeniowym?

Zdecydowanie najlepszym źródłem informacji na temat zakładów ubezpieczeń, które działają w naszym kraju jest na chwilę obecną Internet. Dużą wiedzę na temat zakładu ubezpieczeń możemy uzyskać wchodząc nawet na strony internetowe konkretnych firm. Wiele z nich chwali się na swoich oficjalnych stronach swoimi wynikami finansowymi, zamieszcza też informacje na temat swoich udziałowców. Drugim źródłem informacji mogą być rankingi ubezpieczeń. W naszym przypadku powinny nas zainteresować tylko te, które dotyczą tylko polis na życie. Ich wyniki publikowane są nie tylko w Internecie, ale sporadycznie także w codziennej prasie o zasięgu ogólnokrajowym. Wiele osób poszukuje informacji także na forach internetowych. Do publikowanych na nich opinii podejdźmy jednak z pewną dawką rezerwy. Nie wszystkie z zamieszczonych tam opinii będą w pełni obiektywne.

Czy działalność zakładów ubezpieczeń jest w Polsce kontrolowana?

Jaki zasadami warto się kierować wybierając polisę na życie?Tak, nadzór nad zakładami ubezpieczeń w Polsce sprawuje Komisja Nadzoru Finansowego. Jeżeli po wykupieniu polisy wejdziemy w jakiś spór prawny z ubezpieczycielem, to nasze interesy będzie mógł reprezentować Rzecznik Ubezpieczonych. Wykupując więc polisę na życie w jednym z towarzystw ubezpieczeniowych działających na terenie naszego kraju, możemy być pewni, że zawarte umowy są zgodne z obwiązującymi w naszym kraju przepisami prawa. Nie musimy się niczego obawiać.

Dodaj komentarz