Obowiązkowe ubezpieczenie oc samochodu należy wykupić najpóźniej w dniu, w którym będziemy chcieli zarejestrować swoje auto. Rejestracja samochodu oznacza jego jednoczesne dopuszczenie do ruchu dlatego też w tym momencie właściciel samochodu powinien posiadać polisę ubezpieczeniową.

Kiedy kupić ubezpieczenie oraz na jaki okres czasu

Zgodnie z prawe Urząd Komunikacyjny nie może wydać dokumentów, ani tablic rejestracyjnych jeśli wnioskodawca nie przedstawi polisy ubezpieczeniowej na swój samochód.Oznacza to że ubezpieczenie oc kalkulator należy wykupić sobie odpowiednio wcześniej, ale nie za wcześniej. Wykupione ubezpieczenie oc jest ważne przez rok, nie ma więc sensu zakupić go duże wcześniej jeśli nie planuje się od razu zarejestrować danego samochodu lub na rejestrację z różnych względów będzie trzeba dodatkowo poczekać.

Dodatkowe polisy

Natomiast dodatkowe ubezpieczenie samochodu można dokupić sobie w dowolnie wybranym przez siebie momencie. Dotyczy to zarówno ubezpieczeń z grupy AC jak też i dodatkowych ubezpieczeń typu assistance, które pozwalają na uzyskanie pomocy. Zwykle ubezpieczenia komunikacyjne wykupuje się na okres dwunastu miesięcy, ale czas ten z wielu różnych względów może ulec skróceniu. Poza naprawdę wyjątkowymi sytuacjami nie ma możliwości zakupywania ubezpieczeń na okres krótszy niż 30 dni, jednak ubezpieczenia na czas kilku miesięcy można już wykupić w większej liczbie przypadków. Na przykład ubezpieczenie oc ac na pojazdy wolnobieżne, w tym oczywiście także maszyny rolnicze może być wykupione na czas kilku miesięcy, podczas których maszyny te faktycznie będą wykorzystywane.

Ubezpieczenie na krótszy okres czasu

Jest to spore ułatwienie zarówno dla osób prywatnych jak i dla firm. Na krótszy okres czasu ubezpieczenie samochodowe może być wykupione wtedy gdy samochód jest rejestrowany tymczasowo, co może dotyczyć na przykład zakupu samochodu zza granicy. Także komisy samochodowe mają możliwość wykupienia takich ubezpieczeń na krótszy okres czasu co może ułatwiać dostarczenie samochodu do komisu, daje także możliwość odbycia jazdy próbnej pojazdami, które takie ubezpieczenia posiadają. Po dokonaniu zakupu przez pewien czas także i klient może korzystać z takiego ograniczonego ubezpieczenia, nie może być ono jednak przedłużone automatycznie tak jak ma to miejsce w przypadku zwyczajnych ubezpieczeń.

Dodaj komentarz