Jeśli chodzi o temat ubezpieczenia samochodu to jest tego całkiem sporo. OC samochodu jest oczywiście obowiązkowe i konieczność ubezpieczenia się wynika z ustawy, ale reszta to tzw. dodatki. Czy potrzebne?

Czy warte wydatków z naszych kieszeni? Na co należy zwrócić uwagę wybierając dodatkowe zabezpieczenie.

Autocasco

Ten rodzaj ubezpieczenia samochodu zapewni Ci finansową poduszkę w przypadku uszkodzenia lub utraty samochodu, a także jakiejś części jego bądź co bądź cennego wyposażenia. W przypadku tej polisy ubezpieczenie wypłacane jest bezpośrednio właścicielowi pojazdu. AC będzie działać w przypadku kradzieży, wypadku, przypadkowego uszkodzenia pojazdu przez osoby trzecie. Oczywiście ubezpieczenie może być ograniczone tylko do któregoś z tych przypadków. Szkodę z autocasco musimy zgłosić najczęściej w ciągu kilku dni. Każde towarzystwo ubezpieczeniowe może mieć swoje odrębne zapisy w tym zakresie. Inaczej jest w przypadku kradzieży pojazdu, gdzie powinniśmy to niezwłocznie zgłosić organom ścigania i w ciągu 24 godzin od zdarzenia powiadomić ubezpieczyciela.

Assistance

Coraz popularniejsze wśród kierowców ubezpieczenie dodatkowe. Nie oznacza ono jedynie holowania, a jest to jedynie jedna z możliwych opcji. Pakiety dotyczące ubezpieczenia samochodu są coraz częściej w assistance zaopatrzone. Popatrzmy dlaczego? Zawierając takowy wariant ubezpieczenia nie martwisz się o:

-holowanie

-naprawę auta na miejscu zdarzenia

-brak benzyny

-pomoc prawną

-pomoc medyczną

-pokrycie kosztów wynajęcia auta zastępczego

Oczywiście nie sugerujemy, że wszystkie oferty ubezpieczycieli są aż tak bogate w tym zakresie.

Tu zgłoszenie szkody jest banalnie proste. Po prostu dzwonisz na wskazywany wcześniej numer telefonu.

Następstwa nieszczęśliwych wypadków

To bodajże najistotniejsza składowa dla ubezpieczenia samochodu. Dotyczy ona zdrowia i życia kierowcy oraz jego pasażerów w ilości odpowiadającej ilości miejsc na jaką zarejestrowane jest auto. Odszkodowanie wypłacane jest wtedy gdy kierowca lub pasażerowie poniosą w wyniku wypadku śmierć lub uszczerbek na zdrowiu. NNW uwzględnia nie tylko zdarzenia podczas jazdy, ale także normalnego użytkowania pojazdu, przykładowo podczas postoju. O odszkodowanie możemy wystąpić gdy już dysponujemy pełną dokumentacją medyczną, która pozwoli określić jaki uszczerbek na zdrowiu poniósł poszkodowany. Takie dokumenty powinniśmy oczywiście dostarczyć do ubezpieczyciela, ale nie wykluczone, że osoba poszkodowana będzie zmuszona stawić się na spotkanie z lekarzem orzecznikiem i komisją lekarską.

Dodaj komentarz