OC samochodu jest ubezpieczeniem komunikacyjnym obowiązkowym dlatego z chwilą nabycia auta także i ono przechodzi na nowego właściciela pojazdu.

Troszcząc się o przebieg transakcji kupna-sprzedaży nie możesz się więc skupiać się wyłącznie na dobrej cenie. Nabywając samochód zatroszcz się o to czy zbywca dostarczył Ci także wszystkie niezbędne dokumenty, a należą do nich:

-dowód rejestracyjny pojazdu

-dowód przeglądu technicznego

-ubezpieczenie komunikacyjne (ważne)

Zarówno kupujący jak i sprzedający powinni się zgłosić do ubezpieczyciela w ciągu 2 tygodni od transakcji i zawiadomić o fakcie jej zaistnienia. Kupujący ma możliwość pozostania przy polisie dawnego właściciela. Jeśli jest opłacona będzie obowiązywać aż do terminu swego wygaśnięcia.

Należy jednak pod uwagę wziąć fakt, że składka na dotychczas obowiązującej polisie zostanie przez ubezpieczyciela przekalkulowana w oparci o nasze dane, a więc przede wszystkim miejsce zamieszkania, doświadczenie za kółkiem, wiek i stan cywilny. W wersji negatywnej mogą pojawić się zwyżki.

Nie ma powodu do obaw

Wypowiedzenie umowy ubezpieczeniowej dawnego właściciela może nastąpić w każdej chwili. Nie jest to obecnie obwarowane żadnymi terminami administracyjnymi. Praktykowanym zwyczajem jest, że ubezpieczyciel przedstawia nam kalkulację składki po przepisaniu polisy. Jeśli propozycja jest dla nas niekorzystna pod względem finansowym, wypowiadamy ją. Płacimy jedynie za okres kiedy faktycznie byliśmy ubezpieczeni. Wypowiadając ubezpieczenie komunikacyjne musimy być uzbrojeni w nową polisę tak aby zapewnić ciągłość ubezpieczenia.

Nie zawsze musimy szukać nowego ubezpieczyciela

Nawet jeśli polisa zbywcy po rekalkulacji jest dla nas niekorzystna to być może ten sam ubezpieczyciel przedstawi nam ciekawą ofertę na naszą własną polisę w tym towarzystwie ubezpieczeniowym. Wtedy łatwiej też będzie kontrolować ciągłość ubezpieczenia. Własne ubezpieczenie warto też zawrzeć jeśli mamy już jedno auto u tego samego ubezpieczyciela co zbywca. Za kolejne ubezpieczone auto na pewno dostaniemy zniżkę. Dlatego warto zawrzeć kolejną własną polisę na intratnych zasadach.

Dodaj komentarz