Metody leczenia raka piersi

Metody leczenia raka piersiWczesne rozpoznanie raka piersi daje duże szanse na wyleczenie. Jakie metody leczenia są stosowane?

Zabieg chirurgiczny

To podstawowa metoda leczenia. W przypadku, gdy rak zostanie wykryty wcześnie, przeprowadzana jest tak zwana operacja oszczędzająca. W przypadku takiej operacji usuwany jest sam guz razem z marginesem zdrowej tkanki. Badany jest także najbliższy węzeł chłonny. Gdy przeprowadzenie operacji oszczędzającej nie jest możliwe, przeprowadza się mastektomię, czyli zabieg usunięcia całej piersi.

 

Radioterapia

To naświetlanie promieniowaniem jonizującym. Często jest stosowana po przeprowadzeniu operacji oszczędzającej. Stosuje się ją, gdy po zbadaniu wyciętego guza okazuje się, że komórki rakowe mogły pozostać. Naświetlanie promieniowaniem jonizującym może być stosowane także przed operacją; w tym przypadku naświetla się pierś, aby zmniejszyć guz. Radioterapia może być także samodzielną metodą leczenia.

Chemioterapia

Pacjentkom podawane są cytostatyki w tabletkach lub dożylnie. Chemioterapię stosuje się, gdy doszło do przerzutów nowotworu. Leki te uszkadzają nie tylko komórki nowotworowe, ale także zdrowe. Chemioterapię można stosować przed operacją albo po niej. W zależności od potrzeb może też zostać zastosowana przed lub po radioterapii.

Hormonoterapia

Hamuje wzrost nowotworów, które są hormonozależne. Jest wprowadzana, gdy podczas badania guza zostanie wykazana obecność na powierzchni komórek nowotworowych tak zwanych receptorów hormonalnych. Terapia lekami hormonalnymi trwa przynajmniej pięć lat. W czasie leczenia możliwe jest zajście w ciążę. Hormonoterapię można stosować zarówno u kobiet przed menopauzą, jak i po menopauzie.

Największe szanse na wyleczenie są wtedy, gdy guz jest mały i zostanie wcześnie zdiagnozowany. Nie każda zmiana w piersiach jest poważnym problemem; ważne jest regularne wykonywanie badań: USG piersi i mammografii. Badania profilaktyczne warto wykonywać w sprawdzonym ośrodku. Możliwe jest wykonanie także badania genetycznego w kierunku zagrożenia rakiem piersi.

Dodaj komentarz