Jednak czasem zdarza się, że i najpotężniejsza twierdza się nie ostoi. W Polsce z roku na rok coraz więcej osób myśli i ubezpiecza swoje domostwa, co oczywiście po części spowodowane jest wymogami banków, które pożyczają nam na te domy pieniądze.

Od stuleci ubezpieczano domy od ognia dziś zakres ochrony jednak znacząco się poszerzył. Najczęstsze sytuacje wymieniane w tzw. standardzie to: pożar, powódź, uderzenie pioruna, osunięcie się ziemi, przejście huraganu, wybuch, uderzenie pojazdu a nawet upadek samolotu.

Dodatkowy zakres odpowiedzialności

Firmy ubezpieczeniowe coraz częściej proponują też dodatkowy zakres ochrony, przykładowo jest to włamanie i dewastacja, ale musimy zdawać sobie sprawę, że bardzo często ta dodatkowa ochrona ma swoje ograniczenia. W przypadku zaistnienia szkody ubezpieczyciel wypłaci nam tylko określony procent odszkodowania. Ubezpieczenie domu jak każde inne ma swoje Ogólne Warunki Ubezpieczenia i tam zawsze należy zapoznawać się z takimi szczegółami.

Wartość domu to klucz

Suma ubezpieczenia jest liczona w oparciu o przyjętą wartość domu. Ubezpieczyciel może ją oszacować w dwojaki sposób. Jeśli przyjmuje tzw. wartość odtworzeniową to oznacza to tyle, że dzięki świadczeniu z ubezpieczenia powinieneś móc przywrócić go do stanu, w jakim był na początku – czyli odbudować w takim samym kształcie, z użyciem takich samych materiałów. Natomiast wartość rzeczywista obejmuje budynki starsze i zakłada już tzw. amortyzację czyli najprościej rzecz ujmując zużycie materiałów i wyposażenia.

Mury i…

No właśnie banki interesują przeważnie mury i stałe elementy wyposażenia takie jak parapety i glazura, ale właściciel ma prawo oczekiwać czegoś więcej. Ubezpieczenie domu może, a nawet powinno obejmować także mienie ruchome, które się w tymże domu znajduje. Najłatwiej będzie nam ubezpieczyć meble oraz sprzęt RTV AGD i sprzęt sportowy, gorzej już z kosztownościami i chociażby kartami kredytowymi.

A co gdy wartość domu się zmienia?

Ubezpieczenie domu ma to do siebie, że można je zmienić i zwiększyć wartość nieruchomości, a tym samym sumę ubezpieczenia. Nie jest niczym odkrywczym, że każdy dom się rozwija, zwłaszcza kiedy powstawał od zera. Dlatego zawsze możesz wystąpić do ubezpieczyciela o zwiększenie jego wartości.

Ryzyko

Jeśli dom stoi na terenie o podwyższonym ryzyku przykładowo zalewowym ubezpieczenie domu będzie droższe. Podobnie jak wtedy kiedy dom znajduje się w miejscu gdzie może wystąpić osunięcie się ziemi czy pożar lasu, który bezpośrednio zagrozi budynkom.

Dodaj komentarz