Polisa dla Twojego samochodu nie powinna być wybierana tylko ze względu na swoją niską cenę. Niestety powszechnie nam panujący trend rynkowy jest zupełnie inny. Okazuje się, że w Polsce aż 59% kierowców wybiera ubezpieczenie OC AC tylko i wyłącznie ze względu na wysokość rocznej składki.

Nic więc w tym dziwnego, że coraz większa rzesza kierowców jest coraz mniej zadowolona ze swojego ubezpieczenia. Aby towarzystwa ubezpieczeniowe mogły minimalizować straty muszą zmniejszać zakres takich tanich ubezpieczeń oraz stosować liczne wyłączenia. Ubezpieczający się często nie zdają sobie z tego sprawy bo nie czytają Ogólnych Warunków Ubezpieczenia czyli OWU. Potem gdy dojdzie do szkody dochodzi jednocześnie do wielkiego rozczarowania.

A można inaczej

Wybierając ubezpieczenie OC AC przede wszystkim trzeba skupić się na zakresie ochrony, który nas interesuje. Potem określić maksymalną kwotę jaką jesteśmy w stanie na taką ochronę przeznaczyć i szukać ubezpieczyciela, który jest w stanie przedstawić nam taką właśnie ofertę lub chociaż zbliżoną do naszych oczekiwań. Najłatwiej będzie nam odnaleźć takie towarzystwo przez internetową porównywarkę ubezpieczeń. Można też udać się do multiagencji. Nową szansą dla poszukujących tańszych ubezpieczeń są ubezpieczenia direct, które zawieramy telefonicznie lub drogą elektroniczną i jesteśmy w stanie poznać i sprawdzić wszystkie parametry oferty, również te dla nas najbardziej istotne.

Pakiet czy to dobrze czy to źle

Ubezpieczenie OC AC zawierane jest często w tzw. pakiecie. Najczęściej wychodzimy z założenia, że jest taniej i bardziej korzystnie. Taki jest też przekaz marketingowy od ubezpieczyciela. Tymczasem nie zawsze jest on prawdziwy, a przynajmniej nie dla wszystkich. Nie ma bowiem czegoś takiego jak idealna polisa dla każdego.

Okazuje się, że…

Dwa indywidualne ubezpieczenia nawet u tego samego ubezpieczyciela mogą być korzystniejsze, a bywa czasem, że i tańsze niż te zakupione w pakiecie. Najczęściej jednak chodzi o zakres ochrony i kompleksowość polisy, a także obowiązujące sumy ubezpieczenia, które nie ma co ukrywać w przypadku indywidualnych ubezpieczeń – kupowanych osobno są wyższe. A co za tym idzie mamy szanse nie tylko na wyższe odszkodowanie, ale na lepsze warunki. Dotyczy to nie tylko ubezpieczenia AC, ale i NNW wykupowanego razem z OC. A akurat w przypadku NNW wysokość sumy ubezpieczenia jest bardzo istotna, bo w odszkodowaniu otrzymujemy tylko część tej sumy, w zależności od tego jaki uszczerbek na zdrowiu zostanie orzeczony.

Dodaj komentarz