O akupunkturze słów kilka

O akupunkturze słów kilkaAkupunktura to jedna z najstarszych, stosowanych już 4 tysiące lat przed naszą erą metod terapii. Zdaniem Chińczyków można nią wyleczyć ponad 200 różnych chorób. Współczesna medycyna traktuje akupunkturę jako cenną terapię komplementarną, która wspomaga klasyczne metody leczenia.

Kiedy akupunktura jest pomocna?

 

Zdaniem Światowej Organizacji Zdrowia akupunktura może pomów w łagodzeniu lub leczeniu między innymi schorzeń układu pokarmowego, dróg oddechowych, układu krążenia, chorób ginekologicznych, ortopedycznych i neurologicznych. Stosowana jest także jako terapia wspomagająca leczenie bólu. W działających w naszym kraju Poradniach Leczenia Bólu akupunktura jest refundowana przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

Gdzie się leczyć?

 

Przed skorzystaniem z zabiegu należy sprawdzić, czy wykonujący go lekarz ma aktualne prawo wykonywania zawodu w Polsce. To zalecenie Polskiego Towarzystwa Akupunktury. Terapia okaże się skuteczna tylko wtedy, gdy choroba zostania dokładnie zdiagnozowana, a nakłucia zostaną przez specjalistę wykonane precyzyjnie.

Przebieg terapii 

 

Akupunktura najczęściej jest zabiegiem bezbolesnym. Do zabiegu lekarz używa cieniutkich igieł. Może się jednak zdarzyć, że podczas zabiegu dojdzie do pęknięcia drobnego naczynka; wtedy w tym miejscu przez kilka dni będzie widoczny krwiak. Przed zabiegiem koniecznie należy poinformować lekarza o przyjmowanych lekach (również o terapii ziołami). Zazwyczaj poprawa następuje po 3-5 zabiegach. Są jednak osoby, które poprawę odczuwają po serii 10 zabiegów.

To jest ważne!

 

Pacjent, który będzie miał wykonywaną akupunkturę powinien otrzymać własny komplet igieł. Igły wielokrotnego użytku powinny zostać po zabiegu wysterylizowane! Coraz częściej jednak, aby ograniczyć ryzyko zakażenia pacjenta którąś z chorób zakaźnych, stosowane są igły jednorazowe. Zanim skorzystamy z akupunktury powinnyśmy skontaktować się ze swoim lekarzem. Bez konsultacji z lekarzem prowadzącym nie powinnyśmy przerywać zleconej wcześniej, klasycznej metody leczenia.

Dodaj komentarz