O sztucznych naczyniach krwionośnych

Doskonałym rusztowaniem do regeneracji układu krwionośnego są sztuczne naczynia krwionośne, które udało się stworzyć naukowcom.

Kto stworzył sztuczne naczynia krwionośne?

Na świecie każdego roku wykonywanych jest olbrzymia liczba operacji pomostowania aortalno-wieńcowego. Popularny zabieg by-passy polega na tym, że omija się miejsce, w którym doszło do zwężenia tętnic wieńcowych, które zaopatrują serce w krew. Do wykonania zabiegu niezbędne jest naczynie krwionośne – najczęściej jest to żyła podpiszczelowa albo tętnica piersiowa wewnętrzna – pobrane od pacjenta. Jednak nie u każdego pacjenta pobranie naczynia krwionośnego niezbędnego do wykonania by-passa jest możliwe. Problem ten uda się być może rozwiązać dzięki wytężonej pracy amerykańskich naukowców, którzy wyprodukowali sztuczne naczynia krwionośne. Wyprodukowane naczynia są przygotowywane tak, aby można je było wszczepić każdemu pacjentowi bez obawy, że zostaną odrzucone przez jego układ immunologiczny – pozbawia się je antygenów, dlatego organizm biorcy toleruje je bardzo dobrze. Metoda, którą wykorzystali amerykańscy naukowcy może zostać w przyszłości posłużyć do tego, aby stworzyć inne tkanki, takie jak na przykład chrząstki.

Pierwszy zabieg z wykorzystaniem sztucznych naczyń krwionośnych

Po raz pierwszy operacja z wykorzystaniem sztucznych naczyń krwionośnych została przeprowadzona w jednym z wrocławskich szpitali. Na wykorzystanie sztucznych naczyń krwionośnych zgodziła się tamtejsza komisja etyczna. Do operacji wykorzystano naczynia, które zostały stworzone przez naukowców z amerykańskiego Uniwersytetu Yale oraz Uniwersytetu Duke. Amerykańska Komisja Etyczna wydała zgodę na przeprowadzanie operacji z wykorzystaniem sztucznych naczyń krwionośnych dopiero po tym, jak w Polsce wykonano 10 pionierskich operacji. Pierwsze operacje zostały przeprowadzone u pacjentów, którzy od lat poddawani są dializom. Sztuczne naczynia lekarze wykorzystali także do przeprowadzenia zabiegów by-passów u osób z zaawansowaną miażdżycą.

O tym jak nauka ratuje życie, więcej przeczytasz na https://www.naukaratujezycie.pl/

Dodaj komentarz