O wirusowym zapaleniu wątroby typu C

WZW typu C to choroba, która popularnie nazywana jest żółtaczką zakaźną. Jak dochodzi do zakażenia wirusem? Czy chorobę można wyleczyć?

O tym, że jesteśmy chorzy na WZW typu C najczęściej dowiadujemy się przypadkowo podczas wykonywania badań diagnostycznych nie związanych z tą chorobą. Okresowo wykonywane badania krwi pozwalają na wczesne wykrycie wirusowego zapalenia wątroby.

Sytuacje, w których może dojść do zakażenia

Nie można zakazić się WZW typu C mieszkając z osobą chorą. Aby doszło do zakażenia konieczny jest kontakt z krwią osoby chorej. Możemy zakazić się się poprzez:

  • zastrzyk, który został wykonany igłą zakażoną wirusem HCV;
  • zrobienie piercingu albo tatuażu w studio, w którym nie jest przestrzegana higiena;
  • wspólne używanie nożyczek, żyletek, cążek;
  • zabieg stomatologiczny wykonany źle wysterylizowanymi narzędziami;
  • manicure, pedicure u kosmetyczki, która użyła nieodkażonych narzędzi.

Wirusem wywołującym wirusowe zapalenie wątroby typu C mogły zakazić się również osoby, które miały wykonywaną przed rokiem 1992 transfuzję krwi. Do tego roku nie badano krwi na obecność wirusa HCV.

Objawy choroby

Wiele osób nie wie, że choruje na WZW typu C. Osób, które badają regularnie krew pod tym katem jest bardzo mało. Dlatego zakażenie najczęściej wykrywane jest u osób, które robią badania przed planową operacją. Do tego choroba przez wiele lat może nie dawać żadnych objawów. Z powodu niejednoznacznych objawów WZW typu C nazwano „cichym zabójcą”. Objawy, które powinny nas zaniepokoić to:

–    brak apetytu;

–    pobolewanie w prawym podżebrzu;

–    mdłości;

–    wymioty;

–    biegunki.

Do zażółcenia skóry i białek oczu nie dochodzi u wszystkich chorych. W większości przypadków choroba przechodzi w fazę przewlekłą. Skutkiem jest marskość wątroby, a bardzo często także rak wątrobowo-komórkowy. Zakażenie wirusem HCV można łatwo wykryć badając próbkę krwi pod kątem przeciwciał anty-HCV. Profilaktycznie takie badanie każdy z nas powinien wykonać raz na dwa lata. Leczenie WZW typu C trwa niemal rok. Chorym podawany jest interferon oraz rybawiryna.

Dodaj komentarz