O zabiegu zmniejszenia żołądka

Otyłości bardzo często towarzyszy cukrzyca typu 2. Jej leczenie najczęściej rozpoczyna się od przyjmowania tabletek, z czasem jednak konieczne jest przyjmowanie insuliny w zastrzykach. Leczenie cukrzycy trwa do końca życia. Można z nią jednak wygrać decydując się na zabieg zmniejszenia żołądka.

Kto może poddać się zabiegowi?

Zabiegowi zmniejszenia żołądka mogą poddać się osoby, które nie ukończyły 65. roku życia. Warunkiem dodatkowym jest pierwszy stopień otyłości. Mówi się o nim, gdy wskaźnik masy ciała (BMI) wynosi 30-35. Zabieg może zostać wykonany u pacjentów, którzy chorują poniżej 10 lat. Zabiegu nie wykonuje się u pacjentów, którzy nie mają tak zwanej rezerwy trzustkowej, czyli ich trzustka nie produkuje już insuliny. Nie jest także wykonywany u osób, które chorują na cukrzycę autoimmunologiczną. Przed zakwalifikowaniem do zabiegu pacjentom robione są więc analizy immunologiczne oraz testy wydzielania trzustkowego.

Jak wygląda zabieg? 

Lekarz wykonujący zabieg dzieli żołądek pacjenta na dwie części. Większą część izoluje od przewodu pokarmowego. Część druga, która pozostaje ma pojemność od 100 do 150 mililitrów. Po zabiegu pacjent będzie mógł naraz zjeść o wiele mniej. Efekty zabiegu widoczne są mniej więcej po siedmiu dniach. Normalizuje się poziom cukry, systematycznie ustępuje redukcja stężenia glukozy w krwi i insulinooporność komórek. Efekty te widoczne są w badaniach krwi, na spadek masy ciała, który da się zauważyć gołym okiem trzeba poczekać trochę dłużej.

Dlaczego warto się zdecydować na taką operację?

Diabetyk, który zdecyduje się na operację zmniejszenia żołądka, który zostanie do niej zakwalifikowany, ma ogromne szanse uniknąć powikłań, które wywołuje cukrzyca. Wysokie stężenie cukru we krwi uszkadza z czasem oczy, nerki, naczynia krwionośne, nerwy. Może być przyczyną amputacji z powodu stopy cukrzycowej, dializ, a nawet przeszczepu nerki. Wielu pacjentów po operacji zmniejszenia żołądka mogło odstawić leki przeciwcukrzycowe. Operacja jest refundowana przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

Dodaj komentarz