O zaletach i wadach Europejskiej Karty Ubezpieczenia ZdrowotnegoJeśli planujemy choćby na krótko wyjechać do jednego z krajów będących członkiem Unii Europejskiej powinniśmy zabrać ze sobą Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego. Dzięki karcie będziemy mogli skorzystać z pomocy publicznych placówek służby zdrowia na terenie tych państw. Jakie są jeszcze zalety karty EKUZ, czy ma ona także jakieś wady?Karta zostanie wydana każdej osobie, która jest ubezpieczona w Narodowym Funduszu Zdrowia. Karta jest wydawana bezpłatnie. Nie płacimy ani za złożenie wniosku, ani też za jej wyrobienie.

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego nie wyznacza nam żadnych górnych limitów kosztów. Nie bójmy się więc, że lekarz w zagranicznej placówce zleci nam drogie badania, za wykonanie, których będziemy musieli częściowo zapłacić, gdyż będą one droższe od przewidzianego limitu.

 Przyczyna bez znaczenia

Zaletą karty EKUZ jest fakt, że NFZ pokryje koszty leczenia niezależnie z jakiego powodu musieliśmy się leczyć. Na pokrycie kosztów leczenia mogą liczyć nawet te osoby, które są chore przewlekle i w czasie wyjazdu ich stan zdrowia uległ pogorszeniu.

 Koszty transportu medycznego nie są pokrywane przez NFZ

To wada karty EKUZ. Z tego powodu nawet wyjeżdżając do krajów Unii Europejskiej powinniśmy wziąć to pod uwagę i wykupić dodatkową polisę, która pokryje koszty związane z koniecznością przewiezienia nas do Polski.

 

Nie obowiązuje wszędzie

To kolejna wada karty EKUZ. Są pewne obszary, które zostały wyjęte spod karty EKUZ. Należą do nich:

wyspy Faro;

Grenlandia;

wyspy Mann;

Wyspy Normandzkie.

Jeśli, któreś z tych miejsc jest celem naszej podróży musimy wykupić dodatkową polisę.

 

Karta EKUZ mimo swoich wad jest dokumentem, który trzeba przy sobie posiadać przy zagranicznych wyjazdach. Wprawdzie za pewne usługi w krajach Unii Europejskiej i tak będziemy musieli dopłacić, tak jak robią to mieszkańcy tych krajów, to jednak koszty te będą i tak mniejsze niż wtedy, kiedy nie wyrobimy karty EKUZ. Pamiętajmy więc, aby ją wyrobić przed wyjazdem.

Dodaj komentarz