Objawy poważnych chorób

Objawy poważnych choróbSą choroby, które w początkowym stadium dają mało charakterystyczne lub bardzo słabe objawy. Na miażdżycę, refluks żołądkowo-przełykowy, cukrzycę choruje coraz więcej osób. Warto poznać symptomy tych i innych poważnych chorób, aby móc wcześnie rozpocząć ich leczenie.

Nadciśnienie

Chorobie sprzyjają skłonności dziedziczne, wysokotłuszczowa dieta, długotrwały stres, palenie papierosów, nadużywanie alkoholu, za mało ruchu na co dzień. Niepokojące objawy to:

–    ból głowy – najczęściej pojawia się po przebudzeniu, zlokalizowany jest głównie pomiędzy oczami, z reguły ma charakter pulsacyjny;

–    mroczki przed oczami pojawiające się od czasu do czasu;

–    zawroty głowy;

–    szumy w uszach;

–    ciągłe zmęcznie;

–    nudności i wymioty.

 

Cukrzyca typu 2

W grupie ryzyka znajdują się osoby, które mają w rodzinie diabetyka, chorujące na nadciśnienie, otyłe, kobiety, które miały cukrzycę ciężarnych i urodziły dziecko o wadze ponad 4,5 kg, osoby, które maja mało cholesterolu HDL. Objawy, które powinny nas zaniepokoić to:

–    ciągłe pragnienie i częste oddawanie moczu;

–    zmęczenie;

–    wolne gojenie się ran;

–    czyraki i grzybica stóp, która łatwo przenosi się na paznokcie;

–    świąd skóry – najczęściej w okolicach intymnych;

–    zapalenie dziąseł.

Objawy, które występują tylko u kobiet to zakażenia bakteryjne i grzybicze pochwy oraz częste zapalenia pęcherza moczowego. Objawy typowe dla mężczyzn to kłopoty z potencją.

Miażdżyca

Choroba rozwija się, gdy w ścianach tętnic odkładają się złogi cholesterolu LDL. Najczęściej miażdżyca to efekt nieprawidłowego odżywiania się, czyli stosowania wysokotłuszczowej diety. Chorobie sprzyja także palenie papierosów i siedzący tryb życia. Miażdżyca może rozwinąć się także na skutek predyspozycji genetycznych. Objawy, które mogą niepokoić to:

–    łatwe męczenie się;

–    drętwienie łydek;

–    bóle nóg;

–    zaburzenia erekcji.

Nawet predyspozycje genetyczne nie oznaczają, że zachorujemy. Wielu chorób można uniknąć stosując profilaktykę. Dbanie o prawidłową wagę, stosowanie urozmaiconej diety: to najprostsze sposoby na uniknięcie chorób.

Dodaj komentarz