Obowiązek ubezpieczenia pojazduW naszym kraju ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej jest obowiązkowe i ten temat nawet nie podlega żadnej dyskusji. Takie przepisy reguluje stosowna ustawa, więc każdy kierowca, który nie zgadza się z tym nakazem, może sprawdzić sobie, dlaczego i w jakim celu zawierana jest polisa, a co przede wszystkim gwarantuje.

Wydawać by się mogło, iż wysokość rocznej składki jest znacznie przesadzona, bo jeśli podczas trwania ochrony nie zdarzy się żaden wypadek bądź inne zdarzenie drogowe właściciel polisy nie poniesie z tego tytułu żadnych korzyści. Nie do końca jednak takie myślenie jest zgodne z prawdą, bo ubezpieczenia samochodu, które nie zostały wykorzystane, powodują, iż kierowca otrzymuje dodatkowe zniżki za bezszkodową jazdę, więc tym samym automatycznie kupując kolejną polisę, zapłaci mniej.

Ubezpieczenie OC

Nie da się też ukryć, iż głównym powodem, dla którego kierowcy bez pretensji powinni kupować ubezpieczenia j fakt, iż codziennie na drogach zdarza się wiele wypadków, kolizji nie zawsze wynikających nie z winy kierującego. W sytuacji, gdy zdarzy się śmiertelny wypadek, sprawca nie zawsze posiada stosowne fundusze, by móc wypłacić rodzinie stosowne odszkodowanie a mając ubezpieczenie OC taką kwestią zajmie się ubezpieczyciel. Nie oznacza to, jednak że sprawca pozostanie bezkarny. Na pewno dosięgnie go ramię sprawiedliwości, jak i utraci wiele cennych zniżek, które do tej pory umozoliły mu korzystanie z tańszych opcji ubezpieczeniowych.

Ubezpieczenie NW

Ogólnie rzecz biorąc, każdy posiadacz pojazdu powinien podpisać polisę ubezpieczeniową nie później niż a chwilą rozpoczęcia użytkowania pojazdu na drogach publicznych. Fakt ten nie zawsze jest respektowany i często zdarza się, iż kierowcy, którzy sprowadzili pojazd z zagranicy i nie zdążyli go jeszcze przerejestrować, poruszają się nim na własną odpowiedzialność. Polisa OC jest obowiązkiem natomiast dodatkowe ubezpieczenie NW czy Assistance zależy już tylko od wyboru samego kierowcy, gdy z są to pakiety dobrowolne a racji wysokich składek nie każdy kierowca inwestuje w nie.

Dodaj komentarz