OC, AC i NNW – czym są?Mamy trzy zasadnicze rodzaje ubezpieczeń, które związane są z samochodami. Te ubezpieczenia mają w każdym przypadku inny zakres działania. Raz odpowiadają za odpowiedzialność cywilną, raz chronią nasze zdrowie i życie, a jeszcze innym razem po prostu chronią sam nasz samochód. Teraz mamy takie czasy, kiedy aut na drodze jest po prostu coraz więcej. Co za tym idzie nie dziwi także fakt, że należy zachować szczególną ostrożność związaną z tym, jak poruszamy się na drodze. W tym pomagają nam w pewnym sensie różne rodzaje ubezpieczeń. Przykładowo ubezpieczenie OC, czyli taki podstawowy wariant ubezpieczeniowy ma za zadanie przede wszystkim chronić nasz stan posiadania. Jeżeli na drodze, w związku z ruchem drogowym zrobimy coś, co może grozić tym, iż będziemy musieli ponosić za zdarzenie odpowiedzialność finansową, a mamy takie ubezpieczenie, to tej odpowiedzialności nie poniesiemy.

Podstawowe ubezpieczenie

OC jest ubezpieczeniem podstawowym i jest po prostu konieczne. W Polsce mamy taki wymóg, że każdy musi takie ubezpieczenie posiadać. Jeżeli ktoś nie kupi takiego ubezpieczenia, to podlega karze. Jest ono koniecznością, ale w przypadku innych wariantów ubezpieczeniowych jest już całkiem inaczej. Oznacza to, że inne ubezpieczenia możemy już z powodzeniem kupić, jeżeli chcemy, a nie dlatego, że musimy. Przykładowo ubezpieczenie AC to taki wariant ubezpieczenia, w którym mamy przede wszystkim ochronę naszego samochodu.

Ochrona przed kradzieżą

Oznacza to, że nasze auto jest chronione przez fakt zawarcia z ubezpieczycielem stosownej umowy. Jeżeli ktoś skradłby nasze auto lub je uszkodził, to zostanie nam z tego tytułu wypłacone stosowne odszkodowanie. Ostatnim rodzajem ubezpieczenia jest ubezpieczenie NNW, czyli ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków. Taki wariant ubezpieczeniowy chroni nas przede wszystkim przed tym, żeby nie zostać na lodzie w razie jakiegoś wypadku. Czyli kiedy kierowca będzie miał wypadek i coś sobie zrobi, to zostanie mu wypłacone odszkodowanie za poczynione szkody na zdrowiu. Wszystkie te ubezpieczenia możemy kupić w jednym miejscu lub w różnych towarzystwach.

Dodaj komentarz