Wykupując ubezpieczenie na życie na pewno spotkamy się z określeniem „karencja”. Co oznacza dla osoby wykupującej to określenie? W jakim celu jest ona stosowana przez towarzystwa ubezpieczeniowe?

 

Wykupując ubezpieczenia na życie i wpłacając pierwszą składkę większość osób ubezpieczających się jest przekonanych, że właśnie zaczyna działać ochrona w ramach polisy. Nie jest to niestety prawda. Bezpośrednio po wykupieniu polisy, nawet jeżeli przydarzy nam się zdarzenie objęte ochroną w ramach wykupionej polisy, odszkodowania nie otrzymamy. Pierwszy okres po wykupieniu przez nas polisy to właśnie karencja.

Karencja

Okres karencji stosowany przez towarzystwa ubezpieczeniowe ma chronić przede wszystkim ich własne interesy. Gdyby nie karencja, zdecydowana większość działających w naszym kraju towarzystw ubezpieczeniowych byłaby zmuszona do wypłacania wysokich odszkodowań za często bardzo niewielką kwotę pochodzącą ze składki. Chyba nie trzeba nikomu mówić, jak to zakończyłoby się dla towarzystwa ubezpieczeniowego, towarzystwo przestałoby istnieć. Upadłoby niezwykle szybko.

Powszechna praktyka

Mimo że okres karencji to powszechna praktyka wszystkich towarzystw ubezpieczeniowych, to jednak są pewno zdarzenia, kiedy nawet w trakcie tego okresu niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe wypłacają odszkodowania. Są firmy ubezpieczeniowe, które decydują się na wypłatę odszkodowania w okresie karencji, jeśli osoba ubezpieczona poniesie śmierć, która była skutkiem nieszczęśliwego wypadku.

Wyłudzenie doświadczenia

Okres karencji w ubezpieczaniach na życieOkres karencji towarzystwa ubezpieczeniowe wprowadziły między innymi po to, aby ustrzec się przed osobami, które zechcą wyłudzić świadczenia. Różne towarzystwa ubezpieczeniowe stosują bardzo różne okresy karencji. Jaki jest okres karencji w naszym przypadku dowiemy się z Ogólnych Warunków Ubezpieczenia. W niektórych towarzystwach ubezpieczeniowych istnieje możliwość tak zwanego wykupienia karencji. Ale taka możliwość oznacza, że trzeba do naliczonej składki dopłacić określoną przez ubezpieczyciela kwotę. Nie zawsze więc taka możliwość będzie nam się opłacać.

Dodaj komentarz