Plany oszczędnościowe przy rożnych dochodach

Ludzie zarabiają różne kwoty. Przepaście finansowe w naszym kraju są naprawdę znaczne i tak w rzeczywistości to każdy człowiek powinien inaczej planować sobie budżet, żeby osiągać dzięki temu dobre efekty. Ktoś, kto chce mieć zdecydowanie więcej pieniędzy, powinien ustalić jasny plan finansowy na przyszłość.

Plan ten musi zakładać, co będzie kupowane w najbliższym czasie, a ile pieniędzy będzie przeznaczone na inwestowanie. Nadwyżkę po jakimś czasie możemy zainwestować na przykład w fundusze zrównoważone lub włożyć na lokatę w banku i pozwolić im pracować.

Ustalenie kwoty, którą chcemy odłożyć

Żeby zrobić sobie plan oszczędnościowy, należy wziąć na tapetę swoje zarobki. Patrzymy, ile mamy zarobków oraz ustalamy kwotę, jaką chcemy w danym miesiącu odłożyć. Przykładowo z pięciu tysięcy będzie to tysiąc złotych. Ta kwota jest więc nie do ruszenia. Tym, co nam zostaje musimy gospodarować tak, żeby wystarczyło nam na wszystkie wydatki i żebyśmy nie musieli sięgać po to, co odłożyliśmy. Oczywiście nie jest to na początku proste, ale po kilku miesiącach dosłownie wchodzi w krew. Bez względu na to, czy kupujemy ubezpieczenia osobowe, czy robimy zakupy spożywcze, dobrym nawykiem jest wtedy sprawdzanie cen i konfrontowanie tego ze stanem naszego portfela. Plan oszczędzania musi być realizowany skrupulatnie, bez żadnych odstępstw, bo inaczej się po prostu nie liczy. Dlatego też wiele osób polegnie już na samym początku, bo brak będzie im systematyczności, żeby to realizować. W naszym planie na pewno musimy ująć robienie zakupów przez Internet, bo co do ich niższych cen nie ma żadnych wątpliwości.

Zakupy w sklepach internetowych

Jeśli chcemy znacząco oszczędzić, to musimy część zakupów robić w sklepach internetowych i na portalach aukcyjnych. W planie może być ujęte też coś takiego, jak polisa posagowa, czyli zbieranie pieniędzy na posag dla dziecka, czyli na pieniądze, jakie wypłacimy mu, kiedy będzie już dorosłe i założy rodzinę. Plan za każdym razem należy dopasować do dochodów. Oznacz to, że jeżeli zarabiamy stosunkowo mało, to nie warto rzucać się na jakieś niewiadomo jak wysokie kwoty. Natomiast w sytuacji, kiedy zarabiamy sporo, to nie ma sensu, żebyśmy zaniżali kwotę pieniędzy, jaką mamy zamiar odłożyć. Zawsze trzeba to dopasować do ilości pieniędzy, jakie posiadamy. Jeżeli samodzielnie nie potrafimy ustalić tych wartości, to dobrze jest skorzystać z porady specjalisty inwestycyjnego, który wytłumaczy nam na czym to polega i pomoże wybrać i zaplanować konkretne rozwiązania. Samodzielnie nie zawsze będziemy w stanie to zrobić albo zrobimy to źle.

Dodaj komentarz