Sporty zimowe a ubezpieczenieUprawianie sportów zimowych zawsze wiąże się z pewnym ryzykiem. Większość z nich zaliczana jest bowiem do sportów niezwykle dynamicznych, których stopień urazowości kształtuje się na naprawdę wysokim poziomie. Dobrym rozwiązaniem przed wyjazdem na zimowy urlop okazuje się być więc wykupienie odpowiedniego ubezpieczenia.

Każdy, kto zamierza wykupić ubezpieczenie narciarskie powinien bardzo dokładnie przeczytać jeszcze przed podpisaniem umowy Ogólne Warunki Ubezpieczenia. Trzeba bowiem pamiętać, że to właśnie w tym dokumencie ubezpieczyciel określa jakie rodzaje aktywności sportowej traktuje jako sporty podwyższonego ryzyka, a tym samym decyduje się na zastosowanie zwyżki. Większość towarzystw ubezpieczeniowych decyduje się na zwyżkę w przypadku:

jazdy na nartach poza wyznaczonymi trasami;

wspinaczki górskiej;

wyprawy na tereny wymagające zastosowania specjalnego sprzętu zapewniające asekurację.

Wielu ubezpieczycieli decyduje się stosować zwyżkę w przypadku osób uprawiających narciarstwo powyżej wysokości trzech tysięcy metrów. Zawsze więc przed podpisaniem umowy warto dokładnie wypytać o tego rodzaju szczegóły.

 Zawodowe i rekreacyjne uprawianie sportu

To kolejne istotne kwestie, które wpływają na poziom ryzyka, które ponieść musi ubezpieczyciel. Z tymi pojęciami także należy dokładnie zapoznać się przed podpisaniem umowy. Trzeba pamiętać, że każde towarzystwo ubezpieczeniowe może do pewnych pojęć podchodzić w sposób bardzo odmienny. W związku z tym dobrym rozwiązaniem jest zapoznanie się z ofertą kilku firm ubezpieczeniowych i dopiero wybranie tej, z którą chcemy podpisać umowę.

Badania medyczne

Wielu ubezpieczycieli wymaga od swoich klientów przedstawienia badań medycznych, które potwierdzałyby, że nie ma żadnych przeciwwskazań do uprawiania przez nich konkretnego rodzaju sportu. Bez takiego zaświadczenia nie zdecydują się na podpisanie umowy. Trzeba o tym pamiętać i kwestie formalne dopełnić jeszcze zanim zdecydujemy się na podpisanie umowy.

Dodaj komentarz