Sprzedaż pojazdu a ubezpieczenie OCW dzisiejszych czasach zakup samochodu nie jest związany z dużą inwestycją, bo dobrej, jakości pojazd używany można kupić za miesięczną pensję, choć to zależy też, ile się zarabia. Fakt faktem auta są obecnie tanie, a patrząc na fakt, iż z dnia na dzień ich przybywa, świadczy jedynie o tym, iż taki środek transportu jest najchętniej wybierany.

Wiele osób sprzedając pojazd, zastanawia się, co zrobić z jeszcze aktualną polisą OC. Umowa ubezpieczeniowa podpisywana jest na dwanaście miesięcy i niezależnie od formy opłacania składek, bo można zrobić to jednorazowo bądź płacić w dwóch ratach, więc sprzedając pojazd, pozostaje kwestia rozwiązania tego dylematu. Cóż, sprawa nie jest taka trudna, jak mogłoby się wydawać. Mając pojazd na zbyciu, można sprzedać go wraz z OC i AC, i wcale nie będzie z tego tytułu żadnych problemów.

Zły stan techniczny

Nawet jeśli pojazd nie nadaje się już do jazdy, bo jego stan techniczny nie dopuszcza go już do ruchu, a auto trafia do kasacji, bez trudu będzie można odzyskać nadpłacone składki. Oczywiście sprzedając pojazd, każdy musi zgłosić taki fakt do ubezpieczyciela, a osoba nabywająca go zobowiązana jest do przepisania dokumentów na swoje dane. Jak widać, sprzedaż pojazdu nie koliduje z ubezpieczeniem. Problemy i dodatkowe koszty mogą powstać jedynie w sytuacji, gdy nowy właściciel posiada odpowiedniej ilości zniżek. Wtedy ubezpieczyciel na pewno naliczy nowe stawki, a do istniejącego już ubezpieczenia zostaną naliczone dodatkowe opłaty, które muszą zostać uregulowane zaraz po zgłoszeniu pojazdu. Kontynuacja polisy zawartej przez wcześniejszego właściciela nie jest jednak koniecznością.

Nowe OC

Można kupić pojazd i zawrzeć nowe OC samochodu w wybranej przez siebie firmie. Nie da się ukryć, iż stawki są bardzo rozbieżne i zależą zarówno od danego ubezpieczyciela, jak i od samego kierowcy, więc zazwyczaj kierowcy szukają w tej dziedzinie oszczędności, by płacić jak najmniej. Ubezpieczenie jest obowiązkowe, więc każdy pojazd musi posiadać stosowną dokumentację, by mógł jeździć po drogach publicznych. Ilość zniżek zależy od wielu czynników a w dużej mierze od samego kierowcy, gdyż fakt, iż w przeciągu ostatnich kilku lat nie miał żadnej kolizji, na pewno będzie działał na jego korzyść, tak samo, jak jego wiek czy staż kontynuacji polisy w wybranej firmie. Jednym słowem można powiedzieć, iż trwająca polisa nie przeszkadza w żadnym stopniu przy sprzedaży pojazdu, nawet ubezpieczenie AC nie będzie problematyczną kwestią, wystarczy jedynie ten fakt zgłosić i gotowe, można cieszyć się nowym nabytkiem.

Dodaj komentarz