Sprzedaż pojazdu wraz z polisą ubezpieczeniowąSprzedaż pojazdu niestety związana jest wieloma trudnościami i jest zajęciem czasochłonnym, bo nie wystarczy jedynie znaleźć kupca i cieszyć się udana transakcja, lecz koniecznie trzeba wyrejestrować pojazd w stosownym urzędzie, a to czasem oznacza wielogodzinne stanie w kolejce.

Taka czynność jest bezpłatna, więc sprzedający nie będzie narażony na dodatkowe koszty płynące z tej strony. Pozostaje jedynie kwestia ubezpieczenia samochodu. Jeśli polisa została opłacona na cały rok, a do jej zakończenia pozostało jeszcze kilka miesięcy, sprzedający może zgłosić fakt zbycia pojazdu do ubezpieczyciela i wypełniając stosowne dokumenty oczekiwać zwrotu pieniędzy za pozostałe pojazdy. W sytuacji, gdy samochód został sprzedany wraz z ubezpieczeniem, konieczne jest, by sprzedający zgłosił taki fakt w firmie, podając dane osoby, która kupiła pojazd. Taka czynność musi zostać wykonana w stosownym czasie, więc nie należy jej zostawiać na sam koniec.

Polisa ubezpieczeniowa

Kupujący, który nabył pojazd wraz z polisą ubezpieczeniową, powinien w jak najszybszym czasie pofatygować się do ubezpieczyciela, by przepisać polisę. Nie oznacza to jednak, że wysokość składek nie ulegnie zmianie. Jeśli nowy nabywca nie będzie posiadał wystarczających powodów do zniżek składka może znacznie wzrosnąć, jeśli natomiast będzie posiadał większe zniżki niż poprzedni właściciel, na pewno zostaną one uwzględnione. Oczywiście nie oznacza to, że trzeba kontynuować ubezpieczenie, jakie zostało wcześniej zawarte. Kupując auto, każdy może wybrać sobie dowolną firmę ubezpieczeniową i właśnie jej powierzyć opiekę nad pojazdem.

Niepotrzebna zwłoka

Takie sytuacje wymagają jednak zgłoszenia, a niestety z tym faktem wiele osób niepotrzebnie zwleka, narażając się na przykre konsekwencje. Najlepszym wyjściem z sytuacji jest po prostu złożenie wszystkich wymaganych dokumentów i odzyskanie nadpłaconego ubezpieczenia, a osoba, która nabyła pojazd, powinna sama wybrać sobie firmę, z którą zawrze nowe OC na warunkach dogodnych dla siebie. Jedno jest pewne, nie należy pozostawiać tej kwestii samej sobie, czyli sprzedać auto i czekać aż polisa sama wygaśnie. Nie spowoduje to konsekwencji materialnych, prócz tego, iż sprzedający nie odzyska zwrotu, jednak mogą powstać inne trudności, choćby nawet płynące z konieczności ubezpieczenia innego pojazdu w tej samej firmie, w której wciąż będzie figurowała stara polisa. O ile ubezpieczenie NW czy AC wygaśnie automatycznie, tak OC musi zostać wypowiedziane, by Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny nie nałożył dodatkowych kar, niestety w dużej wysokości.

Dodaj komentarz