Coraz częściej z dużym wyprzedzeniem planujemy swoje wyjazdy urlopowe. Takie postępowanie pozwala dostać urlop w wymarzonym terminie, kuszą nas także oferty cenowe first minute ze zniżkami sięgającymi nawet 40%. Jednak wcześniejsze wykupienie wyjazdu czy to w Polsce czy za granicą obarczone jest jednak sporym ryzykiem, że nie uda nam się z bliżej nieokreślonych przyczyn zrealizować planów.

Jeśli chcemy być pewni stanu swojego portfela obok ubezpieczenia stricte turystycznego warto wykupić również ubezpieczenie na wakacje ewentualnie stracone. I nie martwić się co będzie za pół roku, a nawet dłużej.

Kiedy otrzymamy zwrot

Zakres polis u poszczególnych ubezpieczycieli może znacznie się różnić dlatego warto dokładnie zapoznać się z dostępną na rynku ofertą. Generalnie są to sytuacje nagłego zachorowania, wypadku lub śmierci naszej lub bliskiej osoby. Większość ubezpieczycieli uwzględnia również kradzież mienia przykładowo samochodu, a także dokumentów, które na dodatek mogły się okazać niezbędne do odbycia podróży. Przypuśćmy, że przepadły nasza wiza lub paszport. To najczęstsze zdarzenia, które obejmuje ubezpieczenie na wakacje stracone.

Niektóre towarzystwa są bardziej skłonne rozszerzać ten zakres o odwołanie urlopu, strajk w firmie osoby, która miała pojechać na wakacje, a także utratę pracy. Jeśli widzimy, że ubezpieczyciel jest skłonny do współpracy możemy również próbować negocjować warunki umowy.

Ile możemy stracić, a ile dokładnie zyskać?

Jeśli chodzi o stratę to może być ona olbrzymia. Jeśli przyjdzie nam odwoływać wyjazd w ostatniej chwili to może się okazać, że stracimy 90% naszego wkładu, a nawet wszystko. Mówimy tu o okresie 2 tygodni i krócej. Ale nawet wcześniejsze odwołanie podróży to duże koszty, które będą nas kosztować zaliczkę. Najczęściej wynosi ona 50% opłaty za wyjazd.

Wykupienie ubezpieczenia to możliwość odzyskania nawet 80 procent wpłaconej gotówki. W mniej oczywistych sytuacjach, które uwzględni ubezpieczyciel będzie to 65% więc warto, a nasz portfel niewątpliwie zostaje uratowany. Pieniądze mogą być przeznaczone na inne potrzeby lub przyszłe wakacje.

Ubezpieczenie na wakacje w cenie wycieczki

Taki wymóg stawia przed biurami podróży ustawodawca. Ale okazuje się, że część tour operatorów zamieszcza w ofercie również ubezpieczenie od odwołania wakacji. Nie opłaca się więc szukać pozornych oszczędności, skoro mamy podane gotowe rozwiązanie.

Jeśli się nie ubezpieczymy procesy sądowe z biurem podróży potrwać mogą nawet latami, a na pewno pochłoną kolejne pieniądze.

Dodaj komentarz